آداب غذا خوردن در ایتالیا

فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

یکی از لذت بخش‌ترین کارهایی که به‌هنگام سفر به ایتالیا می‌توان انجام داد، خوردن غذاهای ایتالیایی می‌باشد. مردم ایتالیا غذا خوردن را خیلی جدی می‌گیرند و عاشق غذا خوردن می‌باشند و معمولاً وعده اصلی غذایی آنها شامل می‌باشد. هر منطقه و هر شهری در ایتالیا دارای غذاهای مخصوص به خود می‌باشد که به آنها افتخار می‌کند.
مِنوی ایتالیایی :
معمولاً منوی ایتالیایی دارای چندین بخش می‌باشد: یک وعده غذای کامل معمولاً شامل پیش‌غذا، بخش اول، بخش دوم که همراه با مخلفات میز می‌باشد؛ لزومی ندارد حتماً تمام بخش‌های غذا را سفارش دهید. معمولاً افراد حداقل ۲ بخش را سفارش می‌دهند. صرف غذا معمولاً ۱ الی ۲ ساعت و یا حتی بیشتر ممکن است به طول بیانجامد. ایتالیایی‌ها اغلب در روزهای تعطیل همراه با خانواده برای خوردن غذا به رستوران می‌روند که این کار برای آنها بسیار لذت‌بخش می‌باشد.
پیش‌غذای ایتالیایی- Antipasti
Antipasti قبل از غذای اصلی سرو می‌شود. پیش‌غذاها معمولاً در مناطق مختلف، متفاوت است و اغلب از سبزیجات و یا مواد غذایی مخصوص آن منطقه تهیه می‌شود. در جنوب ایتالیا رستوران‌هایی وجود دارند که به آنها بوفه Antipasti می‌گویند و می‌توان در آنجا انواع پیش‌غذا را برای خوردن انتخاب کرد.
بخش اول – Primo
بخش اول از غذای ایتالیایی شامل انواع پاستا، سوپ، یا ریسوتو شامل (انواع برنج که به‌ویژه در شمال ایتالیا وجود دارد) می‌باشد. معمولاً چندین نوع پاستا برای انتخاب وجود دارد. پاستاهای ایتالیایی معمولاً با سُس کمتری سرو می‌شود نسبت به امریکائی‌ها که عادت دارند با سُس فراوان آن را میل کنند. در ایتالیا، نوع پاستا معمولاً مهم‌تر از سُس آن می‌باشد. معمولاً هر بشقاب ریسوتو به اندازه‌‌ای زیاد است که می‌توان آن را دو نفری میل کرد.
بخش دوم – Secondo
بخش دوم که شامل غذای اصلی می‌باشد اغلب گوشت قرمز، مرغ و یا ماهی است در ایتالیا در این بخش معمولاً سیب‌زمینی و یا هر نوع سبزیجات دیگری سرو نمی‌شود. معمولاً برای افراد گیاهخوار که گوشت نمی‌خورند یک یا دو نوع غذای گیاهی وجود دارد.
مخلفات میز – Contorni
معمولاً با غذای اصلی می‌توان مخلفاتی مانند سیب‌زمینی، سبزیجات (Verdura) و یا سالاد (insalata) سفارش داد.
دسر– Dolce
آخرین بخش از وعده غذایی را اغلب دسرها تشکیل می‌دهند؛ در این بخش می‌توان برای دسر، میوه سفارش داد که یک ظرف حاوی چند نوع میوه برای شما آورده می‌شود تا از بین آنها انتخاب کنید، ایتالیایی‌ها پنیر را نیز به‌عنوان دسر می‌خورند. پس از دسر می‌توان سفارش قهوه داد. قهوه قبل از غذا سرو نمی‌شود.

منوی فروشگاه