فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

آنچه که شما باید درمورد خرید امتیاز فست‌فود بدانید

صنعت غذا و فست‌فود به یکی از بزرگ‌ترین غول‌های درآمدزایی در کل دنیا تبدیل شده است و از همین رو پلن‌های درآمدی بسیار متفاوتی نیز برای آن تعریف کرده‌اند. یکی از بهترین و پرسودترین روش‌های کسب درآمد در این حوزه، خریدوفروش حق امتیاز فست‌فود است. این کار در زبان انگلیسی به‌عنوان فرانچایز کردن نیز شناخته می‌شود. ما در این مقاله برای شما تمامی نکات حیاتی برای شروع، توسعه و موفقیت در کسب درآمد از طریق حق امتیاز برندهای مختلف را شرح خواهیم داد.

آنچه که شما باید درمورد خرید امتیاز فست‌فود بدانید
آنچه که شما باید درمورد خرید امتیاز فست‌فود بدانید

فرانچایز به توسعه کار شما کمک می‌کند.

بررسی ماهیت حق امتیاز و نکات وابسته به آن

معمولاً صاحبان مشاغل خرد مقیاس تا متوسط برای آنکه بتوانند سرمایه عظیمی را جذب کنند و کسب‌وکار خود را توسعه ببخشند به سراغ استراتژی‌های مختلفی می‌روند. یکی از این استراتژی‌ها فروختن حق امتیازشان به متقاضیان است تا آنها نیز بتوانند با استفاده از همان برند و فرمولاسیون در شعبه دیگری مشغول به کار شوند. این کار اصول مختلفی دارد که برایتان در ادامه مطلب توضیح می‌دهیم.

برای خریدوفروش امتیاز فست‌فود چه مواردی را باید رعایت کرد؟

در هر زمان که یک مجموعه تولیدی فست‌فود تصمیمی می‌گیرد که امتیاز خود را به متقاضیان بفروشد؛ موظف است که در قبال پولی که دریافت کرده یک سری خدمات نیز ارائه دهد. این خدمات در حقیقت به نفع برند و کسب‌وکار هر دو طرف بوده تا آنها بتوانند در کنار هم و با رعایت همه اصول به درآمد خوبی برسند. گوشه از مهم‌ترین اصول این کار به شرح زیر است:

همکاری برای راه‌اندازی و یک شروع قدرتمند

زمانی که یک فرد تصمیم می‌گیرد تا نمایندگی یک فست‌فود را بر عهده بگیرد و حق امتیاز آن را تهیه کند، شاید در ابتدا اطلاعات چندان زیادی در اختیار نداشته باشد تا بتواند کار را درست آغاز کند. در این حالت شعبه اصلی به دلیل آنکه مدت بسیار طولانی‌تری در این کار فعال بوده موظف است که به متقاضی خود این راهنمایی‌ها و خدمات را عرضه کند. شعبه اصلی به‌خوبی با تمامی اصول خریدوفروش آشنا بوده و می‌داند که برای شروع یک کسب‌وکار فست‌فود چه اقداماتی باید صورت بگیرد.

کسانی که در حوزه بیزینس کوچینگ و مربیگری کسب‌وکارها فعالیت می‌کنند این موارد را می‌توانند به شما ارائه کنند اما اگر بتوانید رموز موفقیت در کسب‌وکار را از افراد باسابقه در این حوزه دریافت کنید بهتر است. همچنین فراموش نکنید که هر برند و مجموعه یک اخلاق سازمانی مشخص داشته که بهتر است شما و تمامی کارکنانتان آن را از مرکز اصلی فرا بگیرید. در این صورت شما با خرید امتیاز فست‌فود از یک برند معروف تمامی تجربه‌های آنها را به‌یک‌باره به دست خواهید آورد.

آنچه که شما باید درمورد خرید امتیاز فست‌فود بدانید
آنچه که شما باید درمورد خرید امتیاز فست‌فود بدانید

برندهای زیادی حق امتیاز خود را در حوزه فست‌فود می‌فروشند

بازاریابی و شیوه جذب مشتری

شما با خرید حق امتیاز یک برند معروف تا حدودی اعتبار و نام نیک آن برند را نیز به دست می‌آورید اما گاهی ممکن است کسب‌وکار خود را در شهر یا محلی برپا کنید که افراد آشنایی چندانی با آن برند نداشته باشند. در این حالت بهتر است با شعبه اصلی درمورد نحوه بازاریابی و جذب مشتری صحبت کنید. در این صورت شما نه‌تنها نگران آسیب به اعتبار برند نیستید بلکه به یک شیوه سازمانی کاملاً منطقی می‌توانید درآمد خود را افزایش بدهید.

دراین‌خصوص یک نکته بسیار مهم و حیاتی وجود دارد و آن این است که در برخی از قراردادها تبلیغات بخشی از همان حق امتیاز فست‌فود بوده و از شما بابت آن هزینه اضافی گرفته نمی‌شود. گاهی هم این موضوع در قرارداد قید نشده و شما بعدها متحمل هزینه‌های اضافی و گاهی گزاف نیز می‌شوید. در این حالت به شما پیشنهاد می‌دهیم که حتماً با عامل فروش حق امتیاز در این باره مذاکره کنید.

آموزش کارمندان و ارائه روش‌های تهیه مخصوص

حتماً برای شما هم پیش‌آمده که به شعبه‌های مختلف یک فست‌فود زنجیره‌ای مراجعه کرده‌اید و دیده‌اید که طعم غذاهای هرکدام از شعبات باهم متفاوت است. حتی ممکن است قضیه از آن هم بدتر شده و کیفیت در برخی نمایندگی‌ها پایین‌تر باشد. در این حالت برند اصلی به‌شدت آسیب‌دیده و بسیاری از مشتری‌های خود را از دست می‌دهد. برای اینکه در زمان شروع کار شما این اتفاق نیفتد حتماً از شعبه اصلی بخواهید که به نیروی کار شما آموزش بدهند.

این آموزش می‌تواند به‌صورت کارگاه‌های چندروزه باشد یا اینکه شاگردان برای مدتی در شعبه اصلی یا یکی از نمایندگی‌های معتبر مشغول به کار شوند تا روش کار را فرابگیرند. البته باید اشاره کرد که بسیاری از برندها و کسب‌وکارها نیز خودشان نیروی کار آموزش‌دیده و حرفه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهند. حتی ممکن است یکی از بندهای قرارداد شما برای خرید امتیاز فست‌فود این باشد که فقط مجاز هستید از نیروی کار رسمی و مورد تأیید شعبه اصلی برای تهیه غذا کمک بگیرید.

آموزی نیروی کار برای فست‌فود

مهیاکردن مواد غذایی اولیه برای تمام نمایندگی‌ها

یکی دیگر از خدمات بسیار مهمی که یک فروشنده حق امتیاز باید به خریداران ارائه کنند این است که مواد اولیه آنها را تأمین کنند تا تمامی نمایندگی‌ها کیفیت یکسانی به لحاظ مواد و ادویه‌ها داشته باشند. این کار تقریباً در تمامی برندهای زنجیره‌ای و کسب‌وکارهای فرانچایزی انجام می‌شود. مواد اولیه‌ای که به شما ارائه می‌شود می‌تواند شامل انواع نان و خمیر، محصولات پروتئینی مورداستفاده، ادویه‌ها و طعم‌دهنده‌ها، نوشیدنی‌ها و… باشد.

تهیه ابزار و وسایل

ابزار و وسایل مورداستفاده در کسب‌وکارهای فست‌فودی بسیار مهم هستند. درواقع هرچه تجهیزات شما متنوع‌تر و باکیفیت‌تر باشد، این امکان را خواهید داشت تا منوی خود را توسعه داده و با تنوع بالاتری کار کنید. در این حالت به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً درمورد ابزار و آیتم‌های مختلف با فروشنده صحبت کنید. معمولاً صاحبان برندهای غذایی معروف برای نمایندگی‌ها این تجهیزات را باکیفیت بسیار مناسب و قیمت پایین‌تر از بازار تهیه می‌کنند. با این کار کیفیت مواد غذایی در تمامی نمایندگی‌ها یکسان خواهد بود.

همه شعبه‌ها باید کیفیت یکسانی داشته باشند.

کلام آخر

امروزه همه افراد به فکر توسعه کسب‌وکار خود و به‌دست‌آوردن یک شیوه درآمدزایی با سود فراوان هستند. یکی از حوزه‌های بسیار پرسود که همه افراد نیز می‌توانند مخاطب آن باشند حوزه کسب‌وکارهای وابسته به خوراک به‌خصوص فست‌فود است. کسانی که سرمایه‌ای جمع کرده‌اند و می‌خواهند از طریق این حیطه به درآمد برسند معمولاً راه خرید امتیاز فست‌فود از یک برند معتبر و معروف را انتخاب می‌کنند.

این کار در سراسر دنیا رایج است و به نام فرانچایز آن را می‌شناسند. شما با فرانچایز یک برند که موردعلاقه مردم است در مدت‌زمان کوتاهی همان اعتبار و اصلت را به دست می‌آورید و از طرفی خدمات متنوعی هم از طرف شعبه اصلی به دست می‌آورید. این خدمات از شروع کسب‌وکار تا به همیشه ادامه خواهد داشت.

منو