از کار کردن در فودکورت تا مالکیت فودکورت

فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

کار در فود کورت

کار در فود کورت می تواند در طولانی مدت به مالکیت فودکورت بیانجامد.

در این مطلب به مصاحبه با شخصی پرداخته ایم که با کسب تجربه و تلاش فراوان توانسته است حق امتیاز انحصاری چندین رستوران و فست فود معروف را به دست بیاورد و فودکورت خودش را راه اندازی کند. شما نیز می توانید با به کارگرفتن تجربیات این شخص موفق در راستای گسترش کسب و کار خود قدم بردارید.

آقای محمد منصور در آمریکا زندگی می کند. وی در دوران نوجوانی در زمان تعطیلات تابستان در یک فودکورت کار می کرد. اما حالا در کنار دیگر همکارانش، مالک یک فودکورت است نه کارگر فودکورت.  وی در فودکورت خود کودکان را استخدام می کند تا بتوانند از طریق فروش غذا درآمدی کسب کنند. آقای منصور در حال حاضر دارای دو حق امتیاز انحصاری است و به زودی قرار است یک حق امتیاز دیگر را نیز به دست بیاورد. کودکان در زمینه فروش غذاهای سالم در فودکورت وی مشغول به کار هستند و برای داشتن این درآمد و شغلی که آقای منصور در اختیارشان قرار داده است، قدردادن او هستند.

آقای منصور حق امتیاز Doc Popcorn، Zoup! را دارد و در آینده ای نزدیک حق امتیاز Red Mango Yogurt را نیز به دست خواهد آورد.

در ادامه مصاحبه ما با آقای محمد منصور را خواهید خواند.

 • چه مدت است که حق امتیاز انحصاری دارید؟
 • در حال حاضر مدت دو سال است که ما این حق امتیاز را به دست آورده ایم و مشغول فعالیت هستیم.

 

 • چرا تصمیم گرفتید حق امتیاز انحصاری داشته باشید؟
 • کار کردن در فودکورت برای من شغل کاملا شناخته شده ای بود. من از 16 سالگی در فودکورت کار کرده بودم و همیشه در تلاش برای ارائه بهتر خدمات به مشتری بودم. از طریق به دست آوردن حق امتیاز توانستم فودکورت خودم را راه اندازی کنم و اکنون می توانم برای دیگران نیز شغل ایجاد کنم. علاوه بر این در صنعت مالکیت حق امتیاز، برای اشخاصی چون من که مالک آن حق هستند، بهترین دستیاران و افراد با تجربه، در کنار یک تیم پشتیبانی با شما همراه می شوند تا بتوانید عملکرد موفقی در این زمینه داشته باشید.

این موضوع نیز قابل توجه است که بازار و تجارت مالکیت حق امتیاز انحصاری همواره در حال تکامل و پیشرفت است  و همین موضوع این امکان را برای من فراهم می آورد که از راه های مختلف و جدید به گسترش کسب و کار خود بپردازم.

 از کار کردن در فودکورت تا مالکیت فودکورت

 • پیش از آن که حق امتیاز انحصاری بگیرید به چه کاری مشغول بودید؟
 • پیش از گرفتن حق امتیاز و آغاز به کار، دانشجو بودم.

 

 • چرا تصمیم گرفتید حق متیاز این برندها را بگیرید؟
 • هر کدام از برندهایی که من حق امتیاز انحصاری آن ها را گرفتم، با استفاده از بهترین مواد اولیه، به ارائه انواع محصولات سالم و منحصر به فرد می پردازند. به طور مثال یکی از برندهایی که من حق امتیاز آن را گرفتم، برندی است که نوشیدنی هم به مشتری عرضه می کند. این نوشیدنی ها به محض سفارش مشتری و در معرض دید وی از مواد اولیه تازه و عالی تهیه می شوند و در نتیجه مشتری می داند که نوشیدنی وی کاملا تازه و سالم است.

در فودکورت هایی که در مراکز خرید هستند، همواره تمایل به سرو غذاهای مختلف وجود داشته و دارد. اکثر فودکورت های ما در حال حاضر در مراکز خرید مشغول فعالیت هستند. از آن جا که من در فودکورت کار کرده بودم، می توانستم ارتباط خوبی با بسیاری از دیگر مشاغل و کارمندان مرکز خرید برقرار کنم. من به نظرات آنان گوش  می کردم و خواسته های آنان در مورد خصوصیات سالن های غذاخوری مراکز خرید را همواره مد نظر داشتم و با توجه به تمامی این موارد تصمیم گرفتم فودکورت خودم را راه اندازی کنم.

ما هم چنین با گروه پشتیبانی برندهایی که به ما حق امتیاز داده اند، ارتباط بسیار خوبی داریم. آنان برای پیشرفت در این راه همواره به ما کمک می کنند و مشاوره های خوبی ارائه می دهند. این برندها پس از دادن حق امتیاز زمان کافی را در اختیار ما قرار می دهند تا کسب و کار خود را در این زمینه گسترش دهیم و به جذب مشتری بپردازیم.

راه اندازی فودکورت

 • بیش ترین مشاوره ها و اطلاعات را در زمینه راه اندازی و سرمایه گذاری در فودکورت از کجا به دست آوردید؟
 • من از همان دوران نوجوانی که در فودکورت مراکز خرید مختلف کار می کردم، در حال کسب تجربه بودم. روند کار کردن در فودکورت، راه و روش گرفتن حق امتیاز و استفاده از آن در فودکورت های مراکز خرید را می دیدم. همین موضوع باعث شد تا به مرور زمان و پس از چند سال، تجربیات زیادی در مورد محیط و شرایط کاری فودکورت کسب کنم. زمانی که می خواستم کسب و کار خودم را آغاز کنم  و سرمایه ام را برای گرفتن حق امتیاز انحصاری استفاده کنم، توانستم تمامی این تجربیات را به کار بگیرم.

من دقیقا روی کاری تمرکز کردم که به آن علاقه مند بودم و در مورد آن تجربیات زیادی داشتم. سعی کردم همان چیزی را آماده کنم که فکر می کردم مشتریان مراکز خرید به آن نیاز دارند. تیم پشتیبانی و همکاران هر یک از برندهایی که حق امتیاز آن ها را گرفتم، واقعا در این راه به من کمک کردند. آن ها در زمینه بازاریابی و تحقیقات مشاوره های خوبی به من دادند. در زمان گرفتن یکی از این حق امتیازات، مشاوران آن برند، در مورد مکان راه اندازی فودکورت برای داشتن مشتری بیش تر، اطلاعات خوبی در اختیار من قرار دادند.

به همین جهت ما تصمیم گرفتیم تا دیگر برندها را نیز در کنار آن به کار بگیریم تا بتوانیم محصولات متنوع تری در اختیار مشتریان قرار دهیم و تنوع غرفه های فودکورت را بالا ببریم. زمانی که شما در مورد کاری که انجام می دهید و یا می خواهید انجام بدهید از راه درست تحقیق و بررسی کنید، در جایی که لازم است تغییرات مورد نیاز را اعمال نمایید و یا از تجربیات افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید، خواه ناخواه میزان مشتری شما افزایش می یابد و عملکرد شما بهتر خواهد شد. شما باید همواره در پی تکامل و پیشرفت در کسب و کارو نحوه ارائه خدمات خود باشید. این روند می تواند ضامن موفقیت شما باشد.

فودکورت

تکامل و پیشرفت فودهال ها

 • غیر قابل پیش بینی ترین موضوعی که در مسیر راه اندازی فودکورت خود و گرفتن حق امتیاز با آن مواجه شدید چه چیزی بود؟
 • برای من هرگز قابل پیش بینی نبود که ریاست و اداره کردن چند حق امتیاز تا این اندازه مشغله ذهنی ایجاد کند. من همواره در پی آن هستم که تمامی غرفه های فودکورت به خوبی کار کنند و تمامی فودکورت ها بخش مهمی از مرکز خریدی باشند که در آن قرار دارند. در واقع می خواهم که فودکورت ها حضور پررنگی داشته باشند و ارتباط خوب و پایداری با مشتری برقرار کنند. برای رسیدن به این هدف من تمام وقت کار می کنم و تمام روز مشغول هستم ولی در پایان روز از آن چه انجام می دهم احساس رضایت دارم. مهمترین نکته در زمانی که شما به شدت مشغول تلاش برای رسیدن به اهداف خود هستید این است که تمام وقت و انرژی خود را تنها به کار اختصاص ندهید و گاهی در مواقع مناسب برای تجدید انرژی کمی به خودتان استراحت بدهید.

 

 • شما چه توصیه ای برای افرادی که می خواهند صاحب حق امتیاز بشوند، دارید؟
 • اولین توصیه من این است که تمایل و اشتیاق خود را برای رسیدن هر چه زودتر به موفقیت کنترل کنید تا بتوانید میان کار و زندگی خود تعادل ایجاد کنید. اگر تمام انرژی خود را برای به دست آوردن حق امتیاز و راه اندازی کسب و کار صرف کنید و برای به دست آوردن انرژی از دست رفته و زندگی خودتان وقت نگذارید، به سرعت خسته خواهید شد و ممکن است دست از کار بکشید. برای این که به یک تجارت موفق داشته باشید نیاز دارید که گاهی به خودتان استراحت بدهید. چرا که اگر این کار را انجام ندهید نمی توانید کسب و کار خود را به بهترین شکل پیش ببرید و به مرور زمان این موضوع به ضرر شما خواهد بود.

 

 • قدم بعدی شما در زندگی و کار چیست؟
 • قدم بعدی من گرفتن یک حق امتیاز جدید برای توسعه کار است. البته این را هم بگویم که من همیشه در پی فرصت های جدید هستم و سعی می کنم از آن ها به خوبی استفاده کنم تا بتوانم در کار و تجارت خودم پیشرفت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

منوی فروشگاه