فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

انواع منو فست فود

انواع منو فست فود را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. اکر در کار رستوران یا فست فود هستید یا اگر علاقه مند به فعالیت در این زمینه هستید، پس این مطلب در مورد انواع منوها برای شما جالب و مفید خواهد بود. حتی اگر از آن دسته افرادی هستید که به رستوران و فست فود می روند و علاقه دارند چیزهای مختلفی را امتحان کنند، باز هم با ما همراه باشید تا در مورد انواع منوها اطلاعات خوبی به شما بدهیم. برای شما که فست فود یا رستوران دارید، همان طور که غذایی که سرو می کنید و فضایی که در محیط ایجاد کرده اید برای کار شما اهمیت دارد، منوی شما نیز می تواند بر کیفیت کار فست فود شما تاثیر گذار باشد و انتخاب مشتریان شما را تحت تاثیر قرار دهد. منوی رستوران و فست فود باید همیشه تمیزو خوانا و به روز باشد. با این حال شکل و طرح کلی منوی شما به عوامل متفاوتی بستگی دارد.

منوهای رستوران ها و فست فودهای مدرن و امروزی به طور کلی به هشت نوع تقسیم می شوند. شما با شناختن کارایی و ویژگی های هر کدام از این هشت نوع منو می توانید منو یا منوهای متناسب با رستوران و فست فود خود را انتخاب نمایید. رستوران ها و فست فودهایی که منویی مناسب و درست را انتخاب می کنند، این امکان را دارند که خلاقیت بهتری در ارائه منو داشته باشند و مشتریان در زمان استفاده از منو، انتخاب های آسان ترو مشخص تری پیش رو دارند و در نتیجه درآمد رستوران و فست فود نیز می تواند افزایش بیابد.

منوی آلاکارت (A La Carte Menu)

در زبان فرانسه ترجمه کلمه به کلمه این اصطلاح معادل «به وسیله منو» است. در حوزه رستوران و فست فود این اصطلاحی است که برای منوهایی به کار می رود که در آن ها قیمت هر غذا و خوراک به صورت جداگانه مشخص شده است. اگر شما می خواهید به مشتریان خود حق انتخاب آزادانه بدهید و انعطاف پذیری خود را نشان بدهید، پس می توانید در رستوران یا فست فود خود از این نوع منو استفاده کنید. در این روش مشتریان شما می دانند که برای هر چیزی که انتخاب می کنند چه میزان هزینه باید پرداخت کند. در منوی شما قیمت هر چیز به صورت جداگانه مشخص خواهد بود، مثلا قیمت استیک، قیمت بادمجان کباب شده و سایر موارد.

iranhfc

iranhfc

منوی دوژور (Du Jour Menu)

در زبان فرانسه دوژور به معنای «منوی روز» است. منوی دوژور تنها به سوپ یا نوشیدنی محدود نمی شود ومی توان تمامی موارد منو را به صورت دوژور ارائه داد. این منو برای رستوران ها، فست فودها یا کافی شاپ هایی مناسب است که بسیار شلوغ و در عین حال کوچک هستند. با این منو آن ها می توانند غذاهای هر روز و یا حتی کل روز را برنامه ریزی و انتخاب کنند. این منوها معمولا بر روی تخته سیاه نوشته می شوند و یا بر روی تابلوهای دیجیتال نمایش داده می شوند. این منوها می توانند در بردارنده هر چیزی باشند، از یک انتخاب ویزه برای هر روز تا لیست انتخاب هایی که در هر روز مشتری می تواند انجام دهد. این منوها معمولا همراه با یک منوی معمولی و ثابت ارائه می شوند.

iranhfc

iranhfc

منوی چرخشی (Cycle Menu)

اگر شما می خواهید آیتم های منوی خود را به صورت روزانه یا مطابق با فصل و یا بر اساس انتخاب های سرآشپز خود تغییر دهید، به روشی نیاز دارید که انتخاب های ساده اما متنوع خود را به مشتریان عرضه کنید. منوی دوژور را باید هر روز تغییر دهید اما منوی چرخشی شامل انتخاب های موجود برای امروز و روزهای آینده است. کافی شاپ ها و برخی فست فودها معمولا منوهای چرخشی هفتگی یا ماهانه به مشتریان ارائه می دهند چرا که آن ها خوراک ها و غذاهای مختلف را همان تجهیزاتی که دارند آماده می کنند. کشتی های تفریحی، هتل ها و بیمارستان ها هم ممکن است از منوی چرخشی استفاده کنند.

منوی مقطوع (Prix Fixe Menu)

کلمه فرانسوی Prix Fixe در مورد منویی به کار می رود که در آن قیمت ها مشخص و مقطوع هستند. ممکن است برای هر قسمت شما گزینه های متفاوتی را برای انتخاب پیش رو داشته باشید، اما نهایتا مبلغی که پرداخت می کنید کاملا مشخص است. در این نوع منو برای هر قسمت گزینه های متنوعی وجود دارد، اما در کل هر مشتری تعداد خوراک های یکسانی را دریافت می کند که معمولا شامل پیش غذا، سالاد یا سوپ، غذای اصلی و دسر می شود و در پایان نیز مشتریان هزینه یکسانی را پرداخت می کنند. این نوع منو برای موقعیت ها و مناسبت های خاص بسیار کارآمد و جذاب است. در اروپاو آمریکا نیز در هنگام جشن شکرگذاری، کریسمس و مناسبت های مشابه دیگر، ازاین نوع مو در رستوران ها یا فست فودها استفاده می شود.

iranhfc

iranhfc

منوی متغیر و مقطوع (Table d’hote Menu)

این کلمه فرانسوی نیز به معنای منوی روی میز است که در مورد منویی به کار می رود که با قیمت مقطوع به مشتری عرضه می شود اما در برخی موارد قیمت بعضی از غذاها درآن متفاوت است و مشتری می تواند انتخاب خود را با توجه به قیمت انجام بدهد. این منو تقریبا مشابه منوی دوژور است و تنها تفاوت آن در ارائه قیمت برخی از غذاها است.

منوی نوشیدنی (Beverage Menu)

اگر شما در رستوران یا فست فود خود انواع مختلفی از نوشیدنی ها را ارائه می کنید، پس ممکن است مایل باشید برای نوشیدنی های خود منوی جداگانه در اختیار مشتریان قرار دهید. برخی منوهایی که برای نوشیدنی ها نوشته می شوند مواد تشکیل دهنده آن نوشیدنی را نیز در منو می نویسند تا انتخاب را برای مشتری ساده تر نمایند.

iranhfc

iranhfc

منوی دسر (Dessert Menu)

بسیاری از منوهای استانداردی که در اختیار مشتریان قرار می گیرد دارای بخشی جداگانه برای دسرها هستند، ولی بسیاری از مشتریان در رستوران یا فست فود دسر سفارش نمی دهند، زیرا مشتریان در هنگام سفارش غذای اصلی ممکن است دسر را سفارش ندهند و بعد از آن نیز منویی در اختیار آن ها نیست تا این کار را بکنند. به همین دلیل بهتر است که رستوران ها و فست فودها منوی جداگانه برای دسر داشته باشند و آن را دراختیار مشتریان خود بگذارند.

iranhfc

iranhfc


 

مزایا و معایب فست فود

    دیدگاهتان را بنویسید

    منو