فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

انواع نور پردازی در رستوران

نور پردازی نقش مهمی در دکوراسیون داخلی و جذب مشتری یک رستوران دارد. نورپردازی می تواند یک رستوران را زیبا و جذاب و یا کسل کننده و نا خوشایند جلوه دهد. با نور پردازی می توان محیطی را بزرگتر و یا کوچکتر، سقفی را بلند تر و یا کوتاه تر، فضای محیط را رسمی و سرد و یا صمیمی و گرم، و… جلوه داد. نور پردازی در رستوران به چهار بخش تقسیم می شود.
نور محیطی و یا نور عمومی: نور محیطی و یا نور عمومی نقش روشن کردن محیط را دارد. برای ایجاد نور محیطی می توان از لوستر، چراغ های سقفی تو کار، چراغ های پایه دار زمینی، چراغ های دیواری و … استفاده کرد. نور پردازی محیطی اهمیت بسیار زیادی در طراحی داخلی رستوران دارد. برای ایجاد محیطی گرم می توان از نور هایی با رنگ های گرم مانند زرد و نارنجی و برای ایجاد محیطی رسمی و کلاسیک می توان از نور هایی با رنگ های سرد مانند آبی و سفید استفاده کرد. باید به این نکته توجه داشت که هر رنگ نور معایب و مزایای مخصوص خود را دارد. به عنوان مثال استفاده از نور آبی و سفید موجب بهتر دیده شدن رنگ غذا می شود اما استفاده از این رنگ نور به دلیل سرد کردن فضا برای محیط های گرم مناسب نیست. و یا استفاده از نور هایی با رنگ های گرم فضا را کوچک تر نشان می دهد. بنابراین نورپردازی مناسب زمانی اتفاق می افتد که تلفیق مناسبی از انواع نور ها انجام گیرد.
نور پردازی مخصوص کار: این نوع نور پردازی نور متمرکزی ایجاد می کند که فقط فضای محدودی را که کارکنان مشغول به کار هستند را روشن می کند. چراغ های نصب شده در بالای سینک ظرف شویی، چراغ های تو کار زیر کابینت ها، انواع چراغ های رومیزی، برای این منظور استفاده می شوند. استفاده از این نوع نور پردازی به افزایش بهداشت و افزایش امنیت کاری کمک می کند، دقت و سرعت کارکنان را افزایش می دهد، و در نتیجه عملکرد کارکنان بهتر می شود و راندمان کاری افزایش پیدا می کند.
نور پردازی موضعی: نور پردازی موضعی برای جلب توجه مشتریان به نقطه ای خاص استفاده می شود. معمولا از این نوع نور پردازی، برای روشن کردن اشیا تزئینی و خاص استفاده می شود.
نور پردازی تزئینی: این نوع نور پردازی به منظور روشن کردن استفاده نمی شود و فقط جنبه ی تزئینی دارد. به عنوان مثال از انواع شمع ها می توان برای نور پردازی تزئینی استفاده کرد. قرار دادن انواع شمع روی میز ها و یا قسمت های مختلف رستوران به زیبا تر شدن محیط رستوران کمک می کند.
طراحی و اجرای دکوراسیون به روز و حرفه ای در فضای سه بعدی گوشه ای از خدمات گروه فوق تخصصی راه اندازی فست فود و کافی شاپ حسینی(IRANHFC) می باشد.

منو