فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

بررسی فود کورت از دیدگاه غرفه های موجود در آن

بررسی فود کورت از دیدگاه غرفه های موجود در آن

بررسی فود کورت از دیدگاه غرفه های موجود در آن

در مورد فود کورت مطالب زیادی گفته شده است. این مطالب اکثرا از دیدگاه مسئولان مراکز خرید، یا افراد دست اندرکار فود کورت بوده است و به طور کلی مطالب کمی در زمینه مشکلات غرفه های حاضر در فود کورت و مزایا و معایب آن بیان شده است. مطالب زیر نتیجه بررسی های یکی از کارشناسان این زمینه است که مطالب و مقالات زیادی نیز در مورد فود کورت منتشر کرده است.

در قدم اول بهتر است این نکته مهم را در نظر داشته باشیم که هدف از راه اندازی فود کورت توسعه صنعت ارائه غذا و محصولات غذایی نبوده است، بلکه فود کورت ها برای ارائه امکان خرید و صرف غذا در مراکز خرید، به آن ها اضافه شدند. مسئولان و دست اندرکاران نمی خواستند همان فضای قدیمی و سنتی فست فودها و رستوران ها را بازسازی کنند. به همین دلیل آنان در فود کورت از یک مکان عمومی برای نشستن مشتریان بهره گرفتند. یکی دیگر از اهداف دست اندرکاران بالا بردن اجاره ها و به دست آوردن سود بیش تر بود، که البته نتوانستند در همه موارد به موفقیت برسند. اما دست اندرکاران فود کورت با فراهم آوردن فضایی برای گردهم آمدن فست فودها و رستوران ها این امکان را در اختیار آن ها قرار دادند تا در محیطی جدید فعالیت کنند و به جذب مشتری بپردازند. این همان نکته ای است که پیش از داشتن غرفه در فود کورت باید به آن فکر کرد. به عنوان مالک فست فود یا رستورانی که به دنبال داشتن غرفه در فود کورت است، باید آمادگی لازم برای ورود به این بازار جدید را داشته باشید.

ایده اولیه فود کورت استفاده از فست فودهای کوچکی بود که به ارائه انواع مختلف ساندویچ و دیگر انواع فست فود می پرداختند. کار کردن با این فست فودهای کوچک ساده تر بود و آن ها با انگیزه زیادی وارد فود کورت می شدند. اما متاسفانه آن ها نمی توانستند به اهداف پیش بینی خودشان دست پیدا کنند  و توان پرداخت اجاره را نداشتند. بسیاری از این فست فودهای کوچک این نکته را در نظر نمی گرفتند که پرداخت اجاره غرفه ای که در فود کورت در اختیار آن هاست، تنها بخشی از هزینه های حضور در فود کورت محسوب می شود. بخش بیش تر و مهم تر هزینه ها شامل مبالغی بود که باید به عنوان هزینه های مشترک بابت استفاده از فضا و امکانات مشترک پرداخت می کردند. این هزینه ها شامل مالیات، هزینه های نگه داری، هزینه های صنفی، هزینه نظافت، امنیت و دیگر خدمات می گردید. حتی آن دسته که از پس پرداخت این هزینه ها بر می آمدند، افزایش درصد اجاره ها مشکل ساز می شد.

تعدادی از این فست فودها تبدیل به شعب زنجیره ای شدند و توانستند مخارج خود را مدیریت کنند ولی تعدادی دیگر هم چنان در حال دست و پنجه نرم کردن با این مشکلات و هزینه ها هستند. با این وجود با کمی تغییرات در روند کاری و جایگاه غرفه خود در فود کورت، تعداد بسیاری از این فست فودها به موفقیت دست پیدا کردند و حتی به برندهای شناخته شده ای تبدیل شدند. پس اگر می خواهید به یک فود کورت بپیوندید و غرفه خود را در آن جا داشته باشد، حتما به موضوع هزینه ها به عنوان یک نکته مهم فکر کنید.

دست اندرکاران و مسئولان فود کورت دیگر از روش های قدیمی برای توسعه فود کورت ها استفاده نمی کنند. آن ها به این نکته پی برده اند که هر فود کورت برای پیشرفت، استراتژی خاص خودش را می خواهد، چرا که هر مرکز خرید و محلی که فود کورت در آن قرار دارد دارای ویژگی های متفاوتی است. روش هایی که در اداره فود کورت مورد استفاده قرار می گیرند، بر عملکرد تک تک فست فودها و رستوران های حاضر در فود کورت تاثیر گذار است. پس حتما پیش از انتخاب و اجاره غرفه در فود کورت، در مورد عملکرد مسئولان اطلاعات لازم را کسب کنید.

به طور کلی شما به عنوان شخصی که در فود کورت صاحب غرفه هستید، ممکن است با مشکلات مختلفی مواجه شوید اما همواره باید در مورد آن ها با مسئولان مربوط صحبت کنید و با ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود و بالا بردن فروشتان، کسب و کار خود را توسعه ببخشید.

    دیدگاهتان را بنویسید

    منو