فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

تعریف استراتژی در فست فود

 
کلمه ی استراتژی از کلمه یونانی Strategos بر گرفته شده است. استراتگوس یا استراتژ به معنای لشکر می باشد. استراتگوس به معنای فرماندهی ارتش نیز به کار می رفته است.در فارسی به واژه «استراتژی» (Strategy) راهبرد نیز گفته می شود. اهمیت تعیین استراتژی در فست فود بر همگان مشخص گردیده است. استراتژی را می توان راه رسیدن به هدف نامید. اصولا در جوامعی که به اصطلاح ان ها را استراتژی گرا می نامند، مدیران در نقش یک استراتژیست ظاهر می شوند طبیعتا مقوله ای هدف نقش بنیادینی را بازی می کند. البته استراتژی بدون تاکتیک، دورترین مسیر به سوی پیروزی و تاکتیک بدون استراتژی، صرفا سر و صدای قبل از شکست است. رابطه استراتژی و تاکتیک برای دستیابی به موفقیت لازم و ملزوم می باشد. تاکتیک به روش هایی گفته می شود که در رابطه با به اجرا گذاشتن استراتژی برای رسیدن به هدف ها انجام می گیرد. تصمیم های تاکتیکی، جزئی از تصمیم های استراتژیک است. استراتژی هدف اصلی می باشد که در طولانی مدت تحقق می یابد اما تاکتیک روش های کوتاه مدت است.
البته استراتژی باید عملیاتی باشد، گاها فست فود هایی را می توان در سطح شهر مشاهده نمود که استراتژی صحیحی را انتخاب نموده اند ولی آن استراتژی قابلیت اجرایی ندارد.
استراتژی بدیهی که اغلب فست فود های مشغول به کار اتخاذ می نمایند را می توان به طور عموم در گروه های زیر تقسیم بندی نمود:

  • کاهش هزینه
  • ارتقا کیفیت
  • کاهش زمان سرو غذا
  • تبلیغات اثر بخش

البته برخی از مجموعه داران در فست ها تصور می کنند با اتکا به بهبود فرایند روزانه همچون ارتقا کیفیت، کاهش زمان تحویل غذا و … به موفقیت پایدار می رسند. اما بدیهی است که بدون داشتن چشم انداز صحیح نمی توان به موفقیت پایدار دست یافت. البته بهره بردن از تجهیزات مدرن، لوکیشن مناسب، پرسنل آموزش دیده و مدیریت صحیح شرط لازم برای موفقیت فست فود می باشد، اما کافی نیست.اگر تمامی این موارد در جهت تحقق اهداف فست فود نباشد هرگز به موفقیت مطلوب نمی توان رسید.
با توجه به اعتقاد کارشناسان ارشد iranhfc  که دلیل اکثر ناکامی ها در این کسب و کار را استراتژی نامناسب می دانند، و برای تدوین یک استراتژی کارآمد بی تردید اطلاعات اولیه از زوایای مختلف بازار حکمی تعیین کننده دارد، مطالعات نقطه صفر قبل از  ورود به بازار و همچنین مانیتورینگ دقیق حوزه ورودی اهمیت صد چندانی پیدا می کند. که در این راستا گروه iranhfc  با ارائه خدمات متنوع در فاز مطالعات مقدماتی موفقیت سرمایه گذاری را دو چندان می نماید.

منو