فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

تعریف مشتری در فست فود

نمی توان یک تعریف بسیار دقیق در نگاه اول برای مشتری در فست فود ارائه داد، ولی به طور کلی مشتریان می توانند کسانی باشند که به فست فود مراجعه می نمایند یا به صورت تلفنی سفارش غذا می دهند و یا حتی پرسنل ما هر یک می توانند مشتری برای فست فود یا رستوران ما باشد.
بهتر است ما بین خریدار و مشتری در فست فود تفکیک قائل شویم، زیرا خریدار یکبار می آید و خرید می کند و دیگر به مجموعه ما مراجعه نمی کنند، معمولا برای مغازه هایی که از گذر خوبی برخوردار هستند، همچون بازار تهران می توان این موضوع را مطرح نمود ، ولی مشتری به صورت اتفاقی از شما خرید نمی کند، مشتری بر اساس نیازی که دارد اقدام به خرید از فست فود یا  رستوران شما می نماید. و خرید مشتری استمرار دارد. به طور مثال کسی که هفته ای یکبار به فست فود یا رستوران ایتالیایی شما زنگ می زند و از شما یک پیتزا می خرد دیگر خریدار نیست بلکه ایشان یک مشتری برای مجموعه شما هست.
برای اینکه شما در امر فروش موفق باشید باید ویژگی های مشتریان فست فود و رستوران خود و فرایند به وجود آمدن آنها را به دقت بشناسید. در این مطلب به شکل گیری یک مشتری اشاره می نماییم.

  • نیاز: مشتری به یک چیزی نیاز پیدا می کند که این نیاز برای فست فود شما می تواند پیتزا، سوخاری، ساندویچ و … باشد.
  • خواسته: مشتری وقتی که گشنه شد ممکن است بخواهد هر یک از غذاهای موجود در منو شما را تست کند، البته در اینجا ما برای فست فودهای تک محصولی یک چالش را می بینیم که ممکن است خواسته مشتری در منوی آنها وجود نداشته باشد به طور مثال مشتری هوس مرغ سوخاری نموده است ولی شما فقط همبرگر در منوی خود دارید.
  • تقاضا: مشتری تقاضای غذای شما را می نماید مثلا از شما می خواهد که یک رونفیله پیزاریا برای او ارسال نمایید.
  • انتخاب و پذیرش: مشتری فرایند خرید را تکمیل می نماید و سفارش را می دهد.

بی تردید مشتریان بر اساس منافع شخصی خود حرکت می نمایند و با دادن سفارشات مختلف انتظار برآورده شدن منافع خود را دارند و اگر ما بتوانیم ارزشی را ایجاد کنیم که این منافع به نفع احسنت در پاسخگویی به مشتریان تامین گردد این اتفاق می تواند تکرار گردد. و فرد به یک مشتری برای شما تبدیل گردد. ولی اگر شما نتوانید نیاز مشتری را به نحو احسنت و آنچه که مورد انتظار مشتری است پاسخ دهید مشتری از فست فود یا رستوران دیگر نیاز خود را برطرف خواهد کرد و در حقیقت شما را ترک خواهد نمود.
برای اینکه در مشتری مداری موفق باشید بهتر است یک رویه پاسخ به مشتری ایجاد نمایید، زیرا خیلی از پرسنل شما موقتی هستند، اصولا پرسنل فست فود و رستوران زیاد پیش شما نمی مانند و از آنجا که مشتریان هم در فست فود یا رستوران زیاد هستند بهتر است که شما رویه ای واحد را  ایجاد نمایید که بتوانید فرایند گرفتن مشتری را تکمیل نمایید.
تهیه شده توسط گروه iranhfc

منو