دانستنی های فست فود

دانستنی های فست فود موارد بسیار زیادی است. کلمه و اصطلاح فست فود در مورد غذاها و خوراکی هایی به کار برده می شود که سریع و راحت آماده می شوند. به طور کلی فست فودها به روش های مختلفی در دسترس مردم قرار می گیرند، در فست فود فروشی هایی که مکان نشستن برای مشتریان در نظر گرفته شده است، در مکان هایی که فقط غذا را به صورت بیرون بر به مشتری تحویل می دهند و یا به روش تحویل در محل. دلیل محبوبیت فست فودها را میت وان ارزان بودن، راحت آماده شدن و طعم و مزه خوب آن ها دانست. در تهیه فست فودها معمولا به جای این که از مواد خوب و تازه مانند گوشت بدون چربی، میوه های تازه و سبزیجات استفاده شود، از مواد ارزان تر مانند گوشت های پر چرب، افزودنی های خوراکی و چربی و قند و نمک فراوان استفاده می گردد. هم چنین فست فودها به میزان زیادی حاوی نمک هستند چرا که از این ماده برای دادن طعم و مزه بهتر به غذاها استفاده می شود.

iranhfc

iranhfc

آیا فست فود بد است؟

در مورد غذاها چیزی به عنوان غذای بد وجود ندارد، بلکه شما باید سعی کنید که بعضی از عذاها را به صورت روزانه در برنامه غذایی خود قرار ندهید. از آن جا که فست فودها دارای میزان بالایی نمک، چربی اشباع، چربی ترانس و کلسترول هستند، در نتیجه شما نباید آن ها را مداوم مصرف کنید. خوردن بیش از حد فست فود به مدت زمان طولانی می تواند منجر به مشکلاتی مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی و چاقی شود. از آن جای که خوردن مقدار زیاد چربی های ترانس می تواند باعث مشکلات خاصی برای سلامت قلب شود،FDA  (اداره غذا و داروی فدرال) دستور به حذف این  چربی ها (از روغن های هیدروژنه شده) را از تمام غذاهایی که در رستوران ها تا سال 2018 سرو می شوند را صادر کرده است.

iranhfc

iranhfc

مردم هم چینن همراه با فست فود نوشیدنیهای گازدار نیز مینوشند که این خود دارای کالری اضافی است. در کل بهتر است در هنگام خوردن فست فود تعادل را رعایت کنیم.

آیا برخی فست فودها از بقیه سالم تر هستند؟

برخی فست فودها منوی خود را به صورتی در نظر گرفته اند که سامل غذاهای سالم تری باشد. مثلا برخی از آن ها به طور کلی غذاهایی را که در تهیه آن ها چربی ترانس به کار می روند را از منو حذف نموده اند. هم چنین برخی از آن ها درمنوی خود غذاهای سبک یا غذاهایی دارند که زیر 500 کیلوکالری انرژی دارد. اگر چه غذاهای کم کالری الزاما سالم تر نیستنداما همین توجه به میزان کالری می تواند در سلامتی موثر باشد. اگر شما در هفته بیش از یک بار از فست فود استقفاده می کنید پس سعی کنید غذاهای سالم تری را انتخاب کنید.

چند نکته زیر را درنظر بگیرید:

از سس و دیگر افزودنی ها کمتر استفاده کنید

اضافه کردن سس و سایر افزودنی ها به معنای اضافه کرن چربی و نمک بیش تر به غذا است. برای داشتن غذایی سبک ترو سالم تر کمتر از این طعم دهنده ها استفاده کنید. نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

iranhfc

iranhfc

 • سالاد خود را با سس فراوان نخورید.
 • به جای سس مایونز از سس کچاپ یا سس خردل استفاده کنید.
 • در هنگام سفارش پیتزا به جای پیتزای گوشت، پیتزای سبزیجات سفارش دهید.
 • ساندویچ خود را به جای سس و دیگر افزودنی ها از سبزیجات پر کنید.
 • نمک اضافه به غذای خود نزنید.

از طرز تهیه غذای خود مطلع باشید

روش تهیه غذا در سالم بودن آن تاثیر فراوانی دارد. به طور کلی قوانین زیر را در نظر بگیرید:

 • غذاهایی را انتخاب کنید که به جای سرخ شدن، جوشانده، بخار پز یا کباب شده باشند.
 • سوپ هایی را انتخاب کنید که در آن ها خامه نباشد.
 • غذاهای سرخ شده را تا حد ممکن کمتر استفاده کنید.
 • در هنگام سفارش ساندویچ، ساندویچی سفارش دهید که از گوشت کم چربی تهیه شده باشد.
 • سس همراه با غذای خود را بسیار کم به آن اضافه کنید.

به میزان غذای خود توجه کنید

امروزه مقدار غذا در هر وعده غذایی بیش تر از نیاز معمول یک فرد عادی است. به همین دلیل ما در هر وعده غذایی بیش از نیاز بدنمان غذا می خوریم و در واقع کالری اضافه به بدن وارد می کنیم. این نکات را در هنگام سفارش و میل کردن غذا به خاطر داشته باید:

 • وعده های غذایی کوچک سفارش دهید.
 • از دورچین ها کمتر استفاده کنید.
 • اگر هرماه غذای شما غذای دیگری نیز سرو می شود، کمتر از آن استفاده کنید. مثلا یک بسته کوچک سیب زمینی سرخ کرده کنار ساندویچ خود سفارش دهید.
 • اگر غذای شما زیاد است از ابتدا نیمی از آن را کنار بگذارید و همراه خود به خانه ببرید.

iranhfc

غذای سالم بخورید

به دنبال غذاهای سالم تری در هر وعده غذایی باشید:

 • سالاد و سبزیجات بخارپزیا کباب شده بخورید.
 • به جای نوسبدنی های گازدار از آب میوه های طبیعی و یا آب معمولی استفاده کنید.
 • به جای دسرهای شیرین از میوه ها استفاده کنید.

از غذای خود لذت ببرید

در هنگام غذا خوردن بنشینید. فست فودها را معمولا در هنگام کار، در ماشین و یا هر موقعیت دیگری می توان خورد. اما بهترین کار این است که در هنگام غذا خوردن بنشینید و از غذای خود لذت ببرید. یکی از روش هایی که مانع از خوردن غذای اضافی می شود این است که شما در هنگام غذا خوردن تنها بر غذای خود تمرکز کنید.


 

30 واژه فست فودی مهم که باید با آن ها آشنا باشید

دیدگاهتان را بنویسید

منوی فروشگاه