فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

ده نکته بسیار مهم در مورد فود کورت ها که باید در نظر داشته باشیم

فود کورت  و صنایع غذایی همواره توسط متخصصین این حوزه مورد بررسی قرار میگیرند. همچنین در این راستا، صنایع غذایی و عرضه آن در مراکز خرید، صنایع غذایی وابسته و مراکز زنجیره‌ای عرضه غذا و فست فود نیز مورد مطالعه و ارزیابی قرار میگیرند. تمامی این بررسی ها که در راستای مشخص شدن ویژگی های خوب و بد فود کورت انجام می پذیرد، بصورت مطالبی مدون در اختیار علاقمندان این حوزه قرار میگیرد.

ده قانون و ویژگی لازم در رابطه با فود کورت ها 

محل قرار گیری فود کورت

۱- فود کورت ها باید در جایی قرار بگیرند که مردم در حال رفت و آمد هستند. این مراکز نیازمند ازدحام و وجود جمعیت هستند و اغلب اوقات فود کورت ها به خودی خود نمیتوانند چنین ازدحامی ایجاد کنند. بنابراین بهتر است فود کورت ها در مکانی احداث شوند که مردم در آنجا گردهم می آیند و یا در حال عبور و مرور هستند.

فود کورت خلوت

۲- فود کورت ها صنایعی مولد هستند، اما به شیوه‌ای نامتعارف. آنها بیشترین شلوغی و ازدحام را در زمان صرف غذا ایجاد می کنند؛ زمانی که ساعت بدن به مغز پیغام میفرستد که «اکنون زمان صرف غذاست!». بنابراین فودکورت ها نباید تنها به عنووان عاملی در جهت جذب مشتری برای مراکز خرید درنظر گرفته شوند. زیرا همانطور که آنها در زمانهای طبیعی و عادیِ صرف غذا باعث شلوغی و جذب مشتری میشوند، در زمانهای معمولی روز جذابیت چندانی ندارند. بخاطر داشته باشید که میزان قابل توجهی از فروش فود کورت ها بواسطه تصمیم گیری های ناگهانی برای صرف غذا توسط مشتریان انجام میگیرد.

۳- مکان و تعداد صندلی ها بزرگترین مشکل فود کورت ها هستند، به عبارت دیگر باید برای تعداد میز و صندلی ها در اوج شلوغی فود کورت برآورد صحیحی انجام گیرد. از آنجا که پس از افتتاح فود کورت معمولا تعداد مشتریان رو به افزایش است، اگر در همان ابتدای کار تعداد صندلی و میزها کافی نباشد، تکلیف این موضوع در آیندده چه خواهد بود؟ بدون داشتن صندلی به میزان لازم در اوج ساعات شلوغی، میزان فروش و سوددهی فود کورت محدود میشود. برخلاف تقاضا برای کالاها و خدمات دیگر، تقاضا و تمایل برای صرف غذا در سه زمان اصلی روی میدهد. در یک فود کورت خوب و موفق تعداد صندلی کافی برای ساعات شلوغی باید فراهم شود، چه برای تعداد مشتریان فعلی و چه مشتریان آینده.

۴- تعداد اندکی از سرمایه‌گذاران مستقل توانسته اند با موفقیت در فود کورت ها به فعالیت بپردازند. انتظارات و احتمالات در ابتدا بسیار خوب بودند، ولی تجربیان آنان کم و ضعیف بود. بسیاری از مدیران مراکز خرید یا در حال حمایت از فود کورت ها بودند و یا تلاش میکردند برای آنها مشتری پیدا کنند. علاوه بر این، بیشتر فود کورت ها به انتظارات و اهداف پیش بینی شده نمیرسند. ریشه مشکل معمولا در طراحی اولیه، مکان فود کورت و انتخاب انواع غذاهای ارائه شده است و تمامی این موارد نیاز به بازنگری اساسی دارند.

۵- فود کورت ها معمولا نباید در طبقه اول یک مرکز خرید تازه تأسیس قرار بگیرند. زیرا امکان ارائه غذا برای تمامی فضای درنظر گرفته شده وجود ندارد. این موضوع مخصوصا در مورد فود کورت های کوچک صدق میکند. چرا که در سالهای اول که فروش کمتری دارند، ممکن است به دلیل نداشتن درآمد کافی و هزینه اجاره محل دچار مشکل شوند.

۶- به نظر کارشناسان، در آینده تعداد ارائه دهنده غذا در فود کورت ها کمتر خواهند شد، مثلاً شش یا هفت غرفه. این بدان معناست که در آینده برندهای زنجیره‌ای بیشتر فضای فود کورت ها را اشغال میکند که معمولاً منجر به عملکرد بالاتر فروش در سطح غرفه ها و نیز در سطح کل فود کورت میگردد. این شرایط و موقعیت نشان دهنده اهمیت معرفی نام و هویت برند به مشتری و ارزش و اهمیت رقابت با واحدهای مختلف است.

۷- در فود کورت ها کمتر دیده شده است که تعداد غذاهای مختلفی ارائه شوند و همواره مورد استقبال مشتریان قرار بگیرند. معمولاً یک نوع خاص از محصولات غذایی ارائه شده با استقبال بیشتری از سوی مشتریان مواجه میشود. زمانی که این اتفاق رخ میدهد، برندهای مستقل و غیرزنجیره‌ای دچار آسیب بیشتری خواهند شد و معمولا حذف میشوند.

۸- صنعت و تجارت مربوط به مراکز خرید، اهمیت ارائه محصولات غذایی و وجود فود کورت در مرکز خرید را بخوبی درک نموده است. در حقیقت، خرید کردن و غذا خوردن دست در دست هم در بازاریابی پیش میروند. در واقع در زمینه سودآوزی باید به فود کورت ها نگاهی خاص و ویژه داشت.

۹- مدیریت فود کورت ها باید توسط افراد متخصص در صنایع غذایی و ارائه محصولات غذایی انجام گیرد. عدم وجود نظم و پاکیزگی در فود کورت باعث از دست رفتن مشتری خواهد بود. اگر وارد یک فود کورت شوید و با میزهای نامرتب و کثیفی زمین مواجه گردید، عکس‌العمل شما چه خواهد بود؟ قطعاً شما نیز مانند اکثر مردم آنجا را ترک خواهید کرد. فود کورت ها باید بعنوان رستورانی درنظر گرفته شوند که زیر نگاه حساس مشتریان است و اگر غیربهداشتی و بهم ریخته باشد، مشتری خود را از دست میدهد؛ و اگر مشتری از دست برود، دیگر برنمی گردد. این موضوع را همواره بخاطر داشته باشید.

۱۰- در معرض دید بودن فود کروت برای ارائه دهندگان غذا بسیار مهم است. زیرا دیدن تابلوها و تبلیغات باعث تحریک، تشویق و ایجاد انگیزه برای تصمیم به صرف وعده غذایی در آن محل میگردد. تزئینات و سایر وسایل بکار رفته در فود کورت باید به نحوی استفاده شوند و در جایی قرار بگیرند که مانع دیدن تابلوی غرفه ها نباشند.

در پایان بخاطر داشته باشید که موضوع غذا و ارائه محصولات غذایی، موضوعی مهم و متفاوت از سایر تجارت ها میباشد. به انتخاب های خود بیندیشید و با انتخاب مناسب ارائه دهندگان محصولات غذایی، فود کورت خود را راه اندازی کنید.

    دیدگاهتان را بنویسید

    منو