سلامت سالادهای موجود در فست‌فودها

سلامت سالادهای موجود در فست‌فودها بسیار پراهمیت است. امروزه در فست فودها معمولا به همراه غذا سالاد نیز سرو می شود. موضوعی که خوش بختانه رواج زیادی در میان فست فودها پیدا کرده این است که تمامی ان ها به دنبال آن هستند که سالادی سالم و مفید به مشتریان خود ارائه کنند. اما نکته منفی در مورد این سالادها این است که معمولا با سس یا افزودنی های دیگر سرو می شوند و همین سس ها و افزودنی ها می توانند سالاد را از یک خوراکی مفید و سالم به یک غذای پرکالری و چربی تبدیل نمایند.

در بسیاری از فست فودها و مخصوصا فست فودهای معروف و دارای شعب زنجیره ای، از سس هایی برای سالاد استفاده می شود که کم چربی و کم کالری هستند.

به طور کلی برای این که در فست فود مراقب کالری مصرفی خود باشید باید بدانید که چه سالادی و چه نوع سسی را میل کنید.

در این مطلب می خواهیم نکاتی را به شما بگوییم که در هنگام سفارش سالاد و سس آن و مصرف این غذای خوش مزه از آن ها استفاده کنید.

با به کار گرفتن این راهکارها می توانید وعده غذایی سالم تری را نوش جان نمایید.

10 نکته برای داشتن سالادی سالم تر در فست فودها

این ده نکته به شما کمک می کنند تا مطمئن شوید سالادی که نوش جان می کنید سالم و مفید است و کالری اضافه ندارد.

  • به فست فودهایی بروید که سس همراه سالاد آن ها کم چربی است و یا در هنگام رفتن به فست فود سس کم چربی همراه خود داشته باشید. در بعضی شعب فست فود سس بالزامیک کم چربی در اختیار مشتریان قرار می گیرد. در برخی شعب نیز از سس فرانسوی بدون چربی و سس خردل کم چربی برای سالاد استفاده می کنند.

سلامت سالادهای موجور در فست‌فودها

به طور مثال نصف یک بسته کامل از سس معمولی حاوی 145 کیلو کالری و 15 گرم چربی است؛ در حالی که نیمی از یک بسته سس کم چربی فقط 20 کیلوکالری و 5/1 گرم چربی دارد.

  • از یک بسته کامل سس همراه سالادتان استفاده نکنید، نیمی از بسته نیز به اندازه کافی سس در اختیار شما قرار می دهد. به طور مثال نیمی از یک بسته کامل سس یک برند معروف فست فود حاوی 95 کیلوکالری، 9 گرم چربی و 350 میلی گرم سدیم است.
  • سالادهایی را انتخاب کنید که دارای کاهو باشند. مخصوصا ان هایی که دارای برگ های سبز تیره کاهو هستند. این سالادها مقادیر زیادی ویتامین، مواد معدنی و سایر مواد مفید برای بدن را دارا هستند. به طور مثل سالاد سزاز در فست فودها معمولا دارای برگ های کاهو هستند.
  • سالادهایی را انتخاب کنید که حاوی انواع سبزیجات مفید و رنگارنگ باشند. سبزیجاتی مانند گوجه، فلفل، تکه های هویج، کلم و دیگر سبزیجات. به طور معمول یک پرس از این سالادها دارای 3 گرم فیبر هستند.
  • به سالاد خود حبوبات، مغزیجات و دانه های خوراکی را اضافه کنید و با این کار سالادی مغذی تر و سرشار از فیبر و پروتئین داشته باشید. مثلا یک هشتم فنجان از حبوبات و مغزیجات دارای 26 کیلوکالری، 2 گرم پروتئین، 2 گرم فیبر و 1 گرم چربی است. یک هشتم فنجان دانه آفتابگردان حاوی 98 کیلوکالری، 4 گرم پروتیئین، 1 گرم فیبر و 8 گرم چربی است.
  • شما می توانید با اضافه کردن گوشت یا غذاهای دریایی به سالاد خود، یک وعده غذایی کامل داشته باشید و نه فقط یک سالاد معمولی. مثلا برند معروف ساب وی (Subway) سالادی در منوی خود دارد که با آن که حاوی گوشت است اما فقط 6 گرم چربی دارد. یک سالاد دیگر آن ها که در آن سینه مرغ کباب شده نیز وجود دارد، بدون سس دارای 140 کیلوکالری، 16 گرم پروتئین، 3 گرم چربی و 3 گرم فیبر است.

iranhfc

  • سعی کنید گوشتی که به سالاد خود اضافه می کنید کباب شده باشد نه سرخ شده. هر پرس از سالادی که دارای گوشت سرخ شده باشد دارای 100 کیلوکالری و 9 گرم چربی خواهد بود. برای نمونه سالاد مرغ کبابی همراه با بیکن مک دونالد دارای 270 کیلوکالری، 13 گرم چربی است در حالی که همین سالاد با مرغ سرخ شده حاوی 370 کیلوکالری و 21 گرم چربی است.
  • جدول ارزش های تغذیه ای سالادها را در صورتی که وجود دارند حتما بررسی کنید تا بتوانید سالاد سالم تری را انتخاب نمایید. البته دقت داشته باشید که این جدول ها معمولا سس همراه با سالاد را در نظر نمی گیرند.
  • قبل از اضافه کردن هر چیزی به سالاد خود توجه داشته باشید که چه میزان کالریو چربی به آن اضافه می کنید. برخی از این افزودنی ها ممکن است تنها میزان کالریو چربی کمی را به سالاد شما بیفزایند اما با این حال باز هم میتوان فقط به میزان بسیار کمی از این افزودنی ها استفاده کرد.
  • به خاطر داشته باشید که رعایت همین موارد ساده می تواند تاثیر بسیار زیادی بر نحوه تغذیه شما و میزان کالری و چربی دریافتی شما در هر وعده غذایی داشته باشد. پس برای حفظ سلامتی خود حتما این نکات ساده و مهم را همواره در نظر داشته باشید.
 

دیدگاهتان را بنویسید

منوی فروشگاه