30 واژه فست فودی مهم که باید با آن ها آشنا باشید (بخش دوم)

فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

در بخش اول این مطلب در مورد محبوبیت فست فودها صحبت کردیم و سپس به معرفقی واژگانی پرداختیم که امروزه برای مراجعه به فست فودها و یا استفادهاز غذاهای فست فودی باید با آن ها آشنا باشیم. در این بخش به معرفی ادامه آن واژگان خواهیم پرداخت.

انواع نان


 

iranhfc

 

نان باگت

باگت ها نوعی نان های بلند هستند که در تهیه ساندویچ ها استفاده می شوند. در زبان اصلی به آن ها sub گفته می شود که مخفف کلمه submarine به معنی زیردریایی است. دلیل این که آن ها را به این نام می شناسند، شکل ظاهری این نان ها است. البته این گونه نان ها بسته به این که شما در کدام کشور و در چه فرهنگی از آن ها استفاده می کنید، اسامی متفاوتی دارند.

 


 

iranhfc

 

نان های گرد

این نوع نان ها معمولا گرد هستند و زیر آن ها صاف است. این گونه نان ها را غالبا برای تهیه همبرگر و یا دیگر انواع ساندویچ استفاده می کنند.

 


 
iranhfc
 
مافین
مافین ها نوعی نان هستند که چیزی مابین کیک فنجانی و نان شیرین محسوب می شوند. در واقع مافین نوعی نان نیمه شیرین یا کیک است که اصولاً برای یک نفر تهیه می‌شود. مافین به دو نوع مافین انگلیسی و مافین آمریکایی تقسیم می‌شود. در نوع مافین آمریکایی معمولاً به خمیر کره، شکر و بیکینگ پودر افزوده شده و در کاغذهای ضخیمی که به فنجان شبیه است پخته می‌شود. به همین علت نوع آمریکایی مافین به نام کیک فنجانی نیز خوانده می‌شود. کیک فنجانی در واقع نوعی کیک اسفنجی یا کیک کره‌ای است که در قالب‌هایی به شکل فنجان پخته می شود. برخی رستوران ها و فست فودها این نوع نان را برای صبحانه سرو می کنند. این نوع نان زمانی که با قهوه سرو و خورده می شوند، بسیار خوش مزه و لذیذ هستند.

 


 

اسکون
سکون ها (Scone) بیش از هرجای دیگری در انگلستان محبوبیت دارند. اسکون ها نان های کوچک و سبک و شیرینی هستند که معمولا با میوه و چای سرو می شوند. اسکون‌ها (Scone) بافتی بین نان و شیرینی دارند و در دسته‌ نان‌های سریع طبقه‌بندی می‌شوند. نان‌های سریع (Quick bread) به نان‌هایی گفته می شود که در آن ها از خمیر مایه استفاده نمی‌ شود و نیازی به استراحت برای ور آمدن ندرند. واژه‌ اسکون (Scone) دو تلفظ دارد. تلفظ رایج آن در انگلستان اسکان /ˈskɒn/  و تلفظ آمریکایی این نان اسکون /ˈskoʊn/ هست و هر کدام را تلفظ کنید کاملا درست است. خمیر اسکون (Scone) با آرد گندم، آرد جو یا آرد جوی دوسر قابل تهیه است. این نان به صورت دایره‌ای یا مثلثی شکل برش‌زده می‌شود و همیشه به صورت تک نفره پخته و سرو می گردد. اسکون(Scone) شیرینی کمی دارد و برای مزه ‌دار کردنش با خامه، مربا یا کره به عنوان صبحانه یا عصرانه سرو می‌شود.

 


 
iranhfc

بیسکوییت

در شمال آمریکا، بیسکوییت نوعی نان نرم کوچک گرد و بدون شیرینی است. در انگلستان  و ایرلند، بیسکوییت ها خشک و شیرین هستند و شبیه به شیرینی های خشک آمریکایی هستند. به طور کلی بیسکوییت در هر کشور و هر فرهنگی که باشید ممکن است به صورت متفاوت و با طعم های مختلف تهیه شود.

 


iranhfc

غذاهای غیر اصلی

غذایی که به عنوان غذای اصلی سرو می شود، Main Dish یا غذای اصلی نامیده می شود. اما غذاهای سبک و مخلفات دیگری که در کنار آن سرو می شوند را Side Dish یا غذای غیراصلی یا دورچین می نامند.

 


 

iranhfc

ادویه جات

در فست فودها علاوه بر این که غذایی که سفارش داده اید به شما ارائه می گردد، چندین نوع مختلف ادویه و سس نیز به همراه آن در اختیار شما قرار خواهد گرفت. معمولا این سس ها و ادویه جات پس از پخت غذا همراه با آن استفاده می شوند تا طعم اصلی را بهتر نشان دهند و یا کلا طعم جدیدی ایجاد نمایند. برخی از این ادویه جات مانند سس کچاپ، سس خردل، سس تند، نمک و فلفل کاملا برای همه شناخته شده هستند.

 


 

 

iranhfc

سس ها

سس ها ممعولا همراه با غذاهای مختلف و مخصوصا سالادها استفاده می شوند تا به آن ها طعم و مزه ای مطابق با ذائقه فردی هر شخص بدهند.

 

 

سیب زمینی خلالی سرخ شده

سیب زمینی خلالی سرخ شده معمولا از خلال های نازک سیب زمینی تهیه می شود. برای سرخ کردن نیز این خلال ها را کاملا در روغن شناور می کنند تا به خوبی سرخ و ترد شوند. این خلال های ترد و خوش مزه معمولا با سس کچاپ یا سس های دیگر مانند سس باربیکیو سرو می شود.

 


 

iranhfc

هش براون (Hash brown)

هش براون نوع دیگری از غذاهای سریع و غیراصلی است که با سیب زمینی و پیاز تهیه می شود. این غذا نوعی صبحانه انگلیسی محسوب می شود که گاهی همراه با بیکن، گوشت استیک و ژامبون سرو می شود. برای تهیه آن سیب زمینی و پیاز را به صورت خلال های نازک و باریک برش می دهند و یا آن ها را رنده می نمایند. پس از مخلوط کردن پیاز و سیب زمینی و اضافه کردن ادویه دلخواه آن را بسیار نازک در تابه پهن می کنند و سرخ می کنند تا کاملا برشته شود.

 

 

iranhfc

حلقه های پیاز

پیاز را به صورت حلقه ای برش می زنندو لایه های آن را از هم جدا می نمایند. پس از اضافه کردن ادویه دلخواه و قرار دادن آن ها درپودر سوخاری، آن ها را تا زمانی که کاملا برشته شوند در روغن سرخ می کنند.

 


 

انواع گوشت

 

برگر

برگر همان مخفف کلمه همبرگر است که از گوشت تهیه می شود. برگرها معمولا با نان های گرد همراه با کاهو، گوجه و پیاز سرو می شوند. معمولا گوشتی که برای تهیه همبرگر استفاده می شود گوشت گوساله است. اما گاهی از گوشت های دیگری مانند گوشت بوقلمون، گاو، ماهی و مرغ برای تهیه همبرگر استفاده می شود.

 


 

iranhfc

ناگت مرغ

ناگت هایب مرغ در واقع قطعات کوچکی از مرغ هستند که با ادویه های مختلف طعم دار شده اند و در روغن سرخ شده اند. بافت آن ها در داخل نرم و در خارج ترد و سوخاری است.

 


 
iranhfc

سوسیس

سوسیس ها گوشت های فراوری شده ای هستند که معمولا در ساندویچ ها و یا در خوراک های صبحانه استفاده می شوند. معمولا از گوشت قرمز برای تهیه سوسیس ها استفاده می شود اما می توان آن ها را از گوشت مرغ و بوقلمون هم تهیه نمود.

 


 

iranhfc

 

هات داگ

هات داگ نوعی سوسیس است که بسیار دراز و باریک تهیه می شود. هات داگ ها معمولا در نان های باگت بلند همراه با سس کچاپ و سس خردل سرو می شوند.

 


 
 

iranhfc

 

بیکن

بیکن ها قطعات بسیار نازک و طعم دار شده گوشت هستند که سرخ می شوند و معمولا در وعده صبحانه مخصوصا همراه با تخم مرغ سرو می شوند.

 

 

iranhfc

 

گوشت گاو

بسیاری از فست فودها تاکید می کنند که در غذاهای خود از گوشت گاو استفاده می کنند. باید توجه داشت که مرغوبیت گوشت و نحوه تغذیه گاو بر طعم و کیفیت غذایی که از آن گوشت تهیه می شود تاثیر به سزایی دارد. تمامی کلماتی که در این مطلب به آن ها اشاره شد، کلمات و اصطلاحاتی هستند که در فست فودها مورد استفاده قرار می گیرند. با دانستن هر کدام از آن ها می توانید در هنگام مراجعه به فست فود غذایی را سفارش دهید که می دانید از چه موادی تشکیل شده است و آیا مطابق ذائقه شما هست یا نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

منوی فروشگاه