فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

شرح وظایف یک مدیر خدماتی غذایی

بررسی اجمالی مدیر خدماتی غذایی:

معمولا مدیران خدمات غذایی در طیف کسترده ای از رستوران ها ، فست فود ها ، هتل ها و دیگر سالن های غذاخوری مشغول به فعالیت هستند. مدیران خدمات غذایی معمولا بسیاری از کارها و فعالیت های آشپزخانه و نظارت بر کارکنان بر وی بوده است. در یک رستوران بزرگتر مدیران خدمات غذایی ممکن است در کنار سایر مدیران کار کنند و وظایف اصلی این افراد نظارت بر کارکنان و نوع و کیفیت مواد غذایی می باشد.

انواع مدیر خدماتی غذایی:

با وجود انواع رستوران ها و موسسات خدمات غذایی که در صنعت غذا بوجود آمده است تعداد بسیاری از این نوع مدیران خدمات غذایی مسئول هماهنگی و نظارت بر این پروسه تهیه غذا می باشند. مدیران خدمات غذایی ممکن است وظایفی همچون برنامه ریزی ، استخدام ، آموزش ، موجودی مواد غذایی ، دریافت سفارش و … را بر عهده داشته باشد. گاهی اوقات آنها ممکن است مسئول و مدیریت چند نفر از کارکنان و یا بخش های کارکنان ، مانند آشپزخانه و … ، این افراد حتی در رستوران ها و فست ها کوچک علاوه بر مسئولیت مدیر خدمات غذایی بودن خود مسئول طبخ ، ارائه خدمات صندوقداری و … در مواقع ضروری زمانی که نیاز داشته باشند بر عهده بگیرند.

عملکرد مدیر خدماتی غذایی:

مدیران خدمات غذایی مسئولیت سازماندهی ، مدیریت و هماهنگی تمام توابع روزانه در بخش خود ، و همچنین کارکنانی که در سیکل انجام این فعالیت ها می باشند را دارا هستند. این امور نتنها شامل نظارت بر خدمات غذایی و همچنین نوشیدنی را به مهمانان و مشتریان می باشد بلکه دانش قوانین کار و قوانین رعایت بهداشت ، رضایت مشتری و حتی ممکن است شامل حقوق و دستمزد شود. مدیران خدمات غذایی باید قابلیت این را دارا باشند که وقتی با موقعیت های ناگهانی برخورد می کنند مانند کارکنان ، شکایات مشتری ، عدم موجودی و … بتوانند بدون دست پاچگی و اضطراب و با مدیریت کافی و حساب شده به موضوع رسیدگی کرده و برای رفع آن چاره ای بیندیشد.

تجربه مدیر خدماتی غذایی :

مدیران خدمات غذایی باید تجربه کافی و قبلی از صنعت و کسب و کار خدمات غذایی ، نوع روابط با مهمان و یا تجربه خدمت رسانی به مشتریان را دارا باشد. مدیران خدمات غذایی باید آنچنان با تجربه و مدبر باشند و نیاز های آموزشی خود را پشت سر گذاشته باشند که در در مواقع ضروری بتنوانند از آنان استفاده نمایند. این مدیران باید از مهارت های بسیار قوی و زیاد فردی و توانایی به سرعت بخشیدن و به طور موثر حل و فصل مسائل با کارکنان و مشتریان را دارا باشد.

تحصیلات مدیر خدماتی غذایی :

سطح آموزشی مورد نیاز برای مدیران خدمات غذایی تا حد بسیار زیادی به استقرار و استعداد آنان نیازمند می باشد. بسیاری از موسسات بزرگ  و یا رستوران های مجلل و رستوران ها متخصص نیاز به مدارک دانشگاهی در مهمان نوازی و مدیریت و یا آموزش و پرورش رسمی و … برای به خدمت گرفتن و آماده سازی و تجربه کافی در این را دارند پس یک مدیر خدمات غذایی نیاز است برای کار در فضای بزرگ تر به این مدارک نیازمند می باشد.

منو