فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

طراحی پلان فست فود

طراحی پلان فست فود ، طریقه طراحی پلان فست فود ، چگونه پلان فست فود را طراحی کنیم ، نمونه های مختلف طراحی پلان فست فود ، پلان فست فود های موجود ، روش های طراحی پلان فست فود ، مدل های طراحی پلان فست فود .

طراحی پلان فست فود

طراحی پلان فست فود های مختلف

طراحی پلان فست فود یا همان طراحی نقشه فست فود یکی از دقدقه های اصلی سرمایه گذاران و معماران در ابتدای راه برای راه اندازی یک فست فود به حساب می آید در این مقاله سعی بر آن داریم تا شما را با انواع پلان های مختلف و طراحی های مختلف پلان های فست فود آشنا سازیم و استاندارد های کلی طراحی پلان فست فود را به اطلاعا شما عزیزان گرامی برسانیم . همراه ما باشید .

 

طراحی پلان فست فود

در بسیاری از کشورها برای گرفتن مجوز ساخت یک فست فود یا رستوران ابتدا باید نقشه ای که می خواهید بر اساس آن رستوران یا فست فود را بسازید، مورد تایید قرار بگیرد. برای ساخت یک رستوران و یا فست فود اولین و مهمترین قدم، داشتن یک نقشه خوب است. در این مطلب سعی داریم به شما چند ایده برای طراحی ارائه نماییم.

عناصر طراحی نقشه

ورودی

ورودی رستوران نقش مهمی در جذب مشتری دارد. الیته نوع ورودی بسته به نوع رستوران و موقعیت مکانی آن می تواند متفاوت طراحی شود. ورودی رستوران حتی پیش از آن که کارکنان رستوران به مشتریان خدماتی بدهند می تواند در طرز فکر مشتری نسبت به رستوران تاثیر داشته باشد. از نظر کارشناسان ورودی رستوران می تواند مانند یک بیلبورد تبلیغاتی برای رستوران عمل کند.

محل انتظار

در طراحی محل انتظار حتما دقت داشته باشد. منظور از محل انتظار مکانی است که در آن مشتریان شما منتظر هستند تا میزی مناسب در سالن غذاخوری خالی شود و آنان برای صرف غذا به آن جا بروند. حتما فضایی مناسب و کافی برای این موضوع در نظر بگیرید.

محل سروریس دهی

بسیاری از رستوران ها محل سرویس دهی را طوری طراحی می کنند که در قسمت انتظار قرار گیرد. برخی دیگر نیز طراحی این مکان را به نحوی انجام می دهند که در مواقعی بتوانند از آن جا به عنوان مکانی برای نشستن مشتریان استفاده کنند.

سالن غذاخوری

زمانی که مشتریان شما از محل انتظار خارج می شوند، وارد سالن غذاخوری رستوران شما خواهند شد. سالن غذاخوری را می توان مهمترین قسمت یک رستوران به شمار آورد. سالن غذاخوری باید فضایی گرم، دلپذیر و آرام داشته باشد.
پیشنهاد ما این است که ۶۰ درصد از کل فضایی که برای رستوران یا فست فود در نظر گرفته اید را برای سالن غذاخوری استفاده کنید. ۴۰ درصد باقیمانده نیز برای آشپزخانه و پشتیبانی و اتاق کارکنان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به طور استاندارد فضای در نظر گرفته شده برای هر مشتری طبق تقسیم بندی های زیر تعریف می شود.

 رستوران های صرف ناهار: ۵/۱ – ۲ متر مربع
 رستوران های ارائه دهنده تمامی وعده های غذایی: ۱ – ۵/۱ متر مربع
 کافی شاپ: ۵/۱ – ۲ متر مربع
 فست فود: ۱ – ۵/۱ متر مربع
 سالن های جشن: ۱ متر مربع

در چینش میز و صندلی ها نیز رعایت کردن فاصله های زیر پیشنهاد می شود.

• ۴۵ سانتی متر بین صندلی ها
• یک تا یک و نیم متر بین میزهای مربع
• ۶۰ تا ۸۰ سانتی متر فاصله بین گوشه های میزها

آشپزخانه

آشپزخانه نیز باید در هنگام کشیدن نقشه در جای مناسبی قرار بگیرد. در پلان زیر می توانید طراحی یکی از رستوران های معروف و محل قرار گیری آشپزخانه و سالن غذاخوری را مشاهده نمایید. در آشپزخانه باید فضای مناسب و کافی برای پحتن و آماده کردن غذاها، شستن و خشک کردن ظروف، نگه داری مواد غذایی و دیگر تجهیزات لازم، در نظر گرفته شود. بهترین طراحی آشپزخانه به صورتی است که آشپزها در هنگام پخت و پز و آماده سازی غذا مزاحم کار یکدیگر نباشند و بتوانند آزادنه در فضای آشپزخانه حرکت کنند. گارسن ها نیز بتوانند بدون ایجاد تداخل یا مزاحمت برای آشپزها سفارشات آماده شده را تحویل بگیرند.

سرویس بهداشتی

در هنگام حضور مشتری در رستوران، زمانی که وی بر سر میز خود نیست پس احتمالا در حال استفاده از سرویس های بهداشتی است و همین موضوع نشان دهنده اهمیت سرویس های بهداشتی است. نظافت و پاکیزگی سرویس های بهداشتی نشان دهنده پاکیزگی و نظافت کل مجموعه است. هم چنین تمیز بودن سرویس ها نشان دهنده آن است که شما به مشتریان خود اهمیت می دهید. تحقیقات نشان می دهد که ۸۰ درصد از مشتریان به رستوران هایی که سرویس بهداشتی ان ها تمیز نیستند، برای بار دوم مراجعه نخواهند کرد.

اتاق کارکنان

در زمان طراحی نقسه رستوران حتما فضایی را برای کارکنان خود در نظر بگیرید. کارکنان فضایی لازم دارند که بتوانند کمی در آن جا استراحت کنند و یا به تعویض لباس یا خوردن غذا بپردازند.

محل پرداخت و سیستم POS

محلی که برای پرداخت هزینه ها در نظر می گیرید نیز مکان مهمی برای رستوران شما محسوب می شود. این مکان نباید در جایی باشد که تماس زیادی با محل نشستن مشتری ها داشته باشد چرا که رفت و آمد کارکنان و مشتریانی که در حال پرداخت صورت حساب هستند ممکن است برای سایر مشتریانی که در حال صرف غذا هستند مزاحمت ایجاد کند. البته شما می توانید از تجهیزاتی استفاده کنید که مشتریان شما به راحتی و حتی سر میز خود بتوانند صورت حساب های خود را پرداخت کنند.

فضای بیرونی

ممکن است فضایی که برای رستوران یا فست فود در اختیار دارید به نحوی باشد که بتوانید در فضای آزاد نیز مکانی برای نشستن مشتریان خود در نظر بگیرید. بهتر است اگر قصد چنین کاری را دارید طراحی فضای خود را به نحوی انجام دهید که کارکنان شما ناچار نباشند مسافت زیادی را از آشپزخانه تا فضای بیرون طی کنند.

    دیدگاهتان را بنویسید

    منو