چگونه در یک فود هال کار کنیم؟

کسب و کار و راه اندازی رستوران یا فست فود در یک فود هال بسیار سودآور به نظر میرسد. اما آیا این کار برای رستوران یا فست فود شما گزینه مناسبی است؟ در سالهای اخیر راه اندازی فود هال ها در دنیا رو به گسترش است و آمار فود هال ها به سرعت افزایش یافته است. در برخی کشورها فود هال ها در مکانهایی که قبلاً انبار بوده‌اند، یا کارخانه‌های قدیمی و یا نمایشگاههای قدیمی اتومبیل راه اندازی می‌شوند. آنها با استفاده مجدد از این ساختمانها و بازسازی آنها، روح تازه‌ای به این ساختمانها میبخشند و برای کسب و کاری جدید از آنها استفاده میکنند.

فود هال چه تفاوتی با فود کورت دارد ؟

برخلاف فود کورت ها که معمولا نوع شناخته شده‌ای از فست فود را به مشتریان گرسنه‌ی مراکز خرید ارائه میدهند، در فود هال ها مجموعه‌ای منحصر به فرد از رستورانها و فست فودها که دارای نوع غذای مرتبط و مربوط به منطقه‌ای مشخص هستند، در زیر یک سقف گردهم می‌آیند تا به مشتری و سود بیشتر دست یابند. بطور کلی تجربه‌ای عالی از داشتن سالن غذاخوری مستقل با مشتری بیشتر برای فعالان این زمینه فراهم می‌آید.

بر اساس نظر کارشناسان، فود کورت های قدیمی برای سوددهی بالا طراحی میشوند. در ساختار فود کورت ها غرفه‌های ارائه دهنده غذا دورتادور یک محوطه را احاطه میکنند و در میان آن محوطه نیز میز و صندلی‌هایی برای مشتریان و استفاده مشترک تمام آن غرفه ها وجود دارد.

در مقابل، فود هال ها، بر اهمیت غذا خوردن به عنوان یک فعالیت اجتماعی تأکید دارند. فود ها ها به مهمانان و مشتریان خود این فرصت را میدهند تا در هنگام صرف غذا، از گزینه‌های متنوع آشپزی در کنار دوستان، خانواده و همکاران لذت ببرند.

تحقیقات اخیر توسط مجلات و نشریات مربوط به فرهنگ غذا گویای این موضوع است که چگونه فود هال ها با استفاده از تجربه رستورانها و فست فودها، بر تمایل مردم برای تجربه غذاهای جدید، یادگیری در مورد آنها، امتحان کردن نمونه غذا و خریداری آن متمرکز شده‌اند. این تحقیقات نشان می‌دهند که 59درصد مردم شرکت کننده در این نظرسنجی به دلیل تنوع غذاهای فود هال، مایلند به آنجا بروند.

بطور کلی آنچه شما در مورد کار کردن در فود هال باید بدانید، شامل موارد زیر هستند:

  • هزینه کمتر آغاز به کار
  • فضاهای کوچک
  • منوهای کوتاه‌تر و احتمال نیاز کمتر به کارکنان

فود هال - کارمند کمتر

هزینه کمتر آغاز به کار

بر اساس گفته سرمایه‌گذاران رستورانهای موفق در فود هال ها، آغاز به کار و راه اندازی فست فود و رستوران در فود هال بسیار ساده‌تر از راه اندازی رستوران و فست فود بطور مستقل است. در رستورانها و فست فودهای مستقل، شما باید تمامی فضای لازم را بسازید و این قدمی بزرگ در راستای راه اندازی رستوران و فست فود است که باید مراحل بسیاری را برای انجام آن پشت سر گذاشت و نیاز به سرمایه زیادی دارد.

در فود هال ها، سرمایه راه اندازی رستوران و فست فود به میزان قابل توجهی پایین تر است. چرا که مکان درنظر گرفته شده برای رستوران و فست فود کوچکتر است و کل سالن غذاخوری فود هال توسط مسئولان فود هال قبلاً آماده شده است. افرادی که در زمینه رستوران و فست فود فعالیت میکنند، معتقدند که در فود هال شما در کنار همکارانی آغاز به کار میکنید که هدف مشترکی باهم دارید و آن هدف چیزی نیست جز ساختن مکانی مناسب برای جمع شدن مردم درکنار هم.
اگر بعنوان یک طرح تجاری نیز به آغاز کار در یک فود هال نگاه کنیم، هزینه راه اندازی و شروع بسیار کم است. قراردادهای اجاره نیز کوتاه مدت هستند و حتی ممکن است به مدت یک تا سه سال باشند.

مکان عمومی مشترک باعث میشود برخی هزینه ها بصورت مشترک پرداخت شوند، مثل هزینه سرویسهای بهداشتی و سالنهای غذاخوری، خدمات سرایداری، هزینه های نگهداری، برق، سیستمهای امنیتی، بخش اداری و بالاخره محوطه سازی.

در برخی فود هال ها، رستوران ها و فست فودها از امکاناتی مانند خدمات حسابداری و یا وام بهره‌مند میشوند. تعدادی از مالکان و سرمایه‌گذاران فود هال ها به شما کمک میکنند تا کسب و کار مستقل خود را در خارج از فود هال راه اندازی کنید.


فود هال - آی فود کورت

فضاهای کوچک

اگر معمولاً فضای رستورانها و فست فودها در یک فود هال بین 60 تا 120 متر مربع است، اما کارشناسان معتقدند این فضا باید بین 150 تا 270 متر مربع باشد. برای رستورانها و فست فود ها فعالیت در فضای کوچک میتواند یک چالش بزرگ محسوب شود. زیرا اکثر فود هال ها در مناطق تجاری قرار دارند و این رستورانها باید بدانند که علیرغم در اختیار داشتن فضای کم، چگونه تعداد متشری بیشتری نسبت به رستورانها و فست فودهای خارج از فود هال جذب کنند.

از نظر کارشناسان ، فود هال ها بیشتر تمایل دارند رستوران و فست فودهای زنجیره‌ای و شناخته شده را جذب کنند. این موضوع احتمالا به دلیل سود اقتصادی بالا و ریسک کمتر در بازگشت سرمایه و هزینه کمتر راه اندازی است.


منوی فود هال - آی فود کورت

منوهای کوتاه تر

بطور کلی منوی رستوران و فست فود بهتر است کوتاه و ساده و در عین حال منحصر به فرد باشد. در یک کسب و کار عمومی گزینه‌های متنوع و مختلفی وجود دارند. شما باید به دلیل متفاوت و منحصر به فرد بودنتان در خاطر مشتری بمانید.

اندازه هر یک از غرفه های فود هال بر اساس فضای کلی فود هال متغیر است. پس برای مالکان و دست اندرکاران فود هال نکته حائز اهمیت آن است که ترکیب متنوعی از اندازه های مختلف فضا و مکانهای نشستن و رفت و آمد ارائه دهند.

هر غرفه باید منوی ساده و کوتاه و متناسب با خوراک و غذایی که ارائه میدهد، داشته باشد. البته این منو باید با هدف کلی فود هال نیز همخوانی داشته باشد.
رستورانها و فست فودهای فعال در یک فود هال باید منویی آماده کنند که بتوانند آنرا سریع آماده کنند و سود و بازده بالایی نیز برای آنان داشته باشد.

مسئولان فود هال ها معمولا به دنبال رستورانها و فست فودهایی هستند که دارای خصوصیات زیر باشند: هدف تعریف شده داشته باشند، مجهز به یک تیم اجرایی دقیق برای اجرای صفر تا صد اهداف باشند. دیدگاهی روشن نسبت به صنعت ارائه غذا و هزینه‌های مرتبط با آن داشته باشند و از میزان سودی که پیش‌بینی میکنند به آن دست می‌یابند، آگاهی داشته باشند.


احتمال نیاز به کارکنان کمتر

بر اساس نظر کارشناسان، تعداد کارکنان مورد نیاز هر یک از غرفه های فود هال به نوع فعالیت آن بستگی دارد. کارکنان رستورانها و فست فودهای یک فود هال بسته به نوع غذا و خدماتی که ارائه میدهند، بین دو تا پنج نفر میتواند باشد.

با وجود تمامی موارد گفته شده، راه اندازی رستوران و فست فود در یک فود هال ، کسب و کاری است که نیاز به بررسی فراوان دارد. ممکن است فضا کوچکتر باشد و به سرمایه‌گذاری کمتری نیاز داشته باشید، اما بازهم باید برای ورود به این کار بررسی بیشتری انجام دهید. ورود به فودهال و داشتن یک غرفه ممکن است در ابتدا وسوسه برانگیز باشد. اما همان باید و نبایدهایی را دارد که برای راه اندازی رستوران و فست فود خارج از محیط فود هال باید در نظر گرفت و هیچ تضمینی برای موفقیت در آن وجود ندارد.

درپایان پیشنهاد ما این است که برای ورود به این بازار پر رونق، حتما بررسی های خود را با دقت انجام دهید و از مشاوران با تجربه در این راه کمک بگیرید.

 


پیوند ها : ایران اچ اف سی

دیدگاهتان را بنویسید

منوی فروشگاه