فود کورت ها و لزوم وجود آنها در بازار ها و مراکز خرید

فود کورت ها امروزه شاه کلید مراکز خرید و فروش در سرتاسر دنیا به حساب می آیند و علاوه بر ساخت زیرساخت های مورد نیاز یک مرکز خرید بزرگ یا یک هایپر مارکت تمامی امکانات و زیر ساخت های یک فضای استراحت ایده ال برای مشتریان که امکان خرید غذا های مختلف را نیز برای آنها فراهم می آورد ( فود کورت ها ) پیاده سازی و اجرا می نمایند . زیرا اصولا بیشتر افراد دوست دارند به مراکزی مراجعه نمایند که به آنها این امکان را می دهند که بتوانند زمان بیشتری را در آن مرکز سپری نموده و با تمرکز بیشتر به خرید بپردازند .

با توجه به موارد ذکر شده در بالا به تشریح نکات اصلی مد نظرمان در خصوص لزوم وجود یک فود کورت در دل یک مجموعه خرید مانند یک پاساژ ، هایپر مارکت و یا حتی بخش های مختلف یک بازار خواهیم پرداخت . 

فود کورت ها و جایگاهشان در ماکت های کوچک

امروزه با توجه به جایگاه مهم صنعت تهیه و تولید و ارائه غذا، فود کورت ها در بازار کسب و کار اهمیت بیشتری پیدا کرده اند. فودکورت ها مرکز های ارائه دهنده غذا هستند که به دلیل تنوع غذایی زیاد بسیاری از سلایق را پوشش می دهند.

مراکز خرید به داشتن فود کورت به عنوان راهی برای جذب مشتری و انگیزه ای برای بازگشت مجدد مشتری مینگرند و این موضوع باعث افزایش سرمایه گذاری در این زمینه شده است.

نقش فود کورت ها در مراکز خرید بسیار با اهمیت است و نحوه ارائه خدمات در آنها همواره رو به پیشرفت است. تکامل و پیشرفت کلید موفقیت تمامی تجارتها بوده و فود کورت ها نیز از این موضوع مستثنی نیستند. اگرچه دست‌اندرکاران مراکز بزرگ خرید مدعی هستند که تجارت آنها به سرعت در حال پیشرفت است، اما شواهد نشان میدهد که درواقع این چنین نیست. کسب و کار مراکز خرید در سالهای اخیر به دلیل افزایش خریدهای اینترنتی کاهش یافته است. زیرا مردم کمتر برای خریدهای خود به مراکز تجاری مراجعه میکنند و بیشتر مایلند بصورت اینترنتی خرید کنند. فروشگاهای فعال در مراکز خرید هم نسبت به سالهای گذشته فروش کمتری داشته اند. درصد کاهش فروش این فروشگاهها با درصد کاهش مراجعه مردم به مراکز خرید نیز همخوانی دارد.

با مشاهده این کاهش، مسئولان مراکز خرید در پی راهکاری برای افزایش مشتری مراکز بوده و هستند. با توجه به افزایش رستورانها و فست فودها و استقبال مردم از این موضوع، مسئولان مراکز خرید نیز به بازسازی مراکز خرید در جهت بهره‌گیری از این موضوع روی آورده‌اند.

مسئولان اهداف خود را بر اساس دادن انگیزه بیشتر به مشتری برای مراجعه به مراکز خرید بنا نهاده اند. از آنجا که غذا خوردن اساساً یک فعالیت اجتماعی محسوب میشود، ایجاد تنوع بیشتر در این زمینه باعث تشوق مردم برای مراجعه به فود کورت خواهد شد. صاحبان مراکز خرید بزرگ اعلام کرده اند که وجود رستوران ها و فست فودها در مرکز آنان، باعث افزایش مشتری مرکز خرید شده است. مردم موقع خرید نیاز دارند در محلی استراحت کنند و چیزی بخورند. پس وجود فود کورت ها باعث میشوند آنان مدت طولانی تری در مرکز خرید بمانند و خرید بیشتری انجام دهند.

فود کورت - مراکز خرید - راه اندازی فود کورت - تجهیزات فو کورت - هایپر مارکت - مال

مردم هرچقدر بیشتر بتوانند نیازهای روزمره زندگی خود را از طریق مراجعه به یک مرکز خرید برطرف کنند، سود مرکز نیز افزایش می یابد. در همین جاست که فود کورتها و نقش مهم آنها بیشتر مشخص میگردد. چرا که محصولات غذایی و غذا خوردن بخش مهمی از نیاز روزانه زندگی مردم است.

نتیجه گیری

در فود کورت ها تلاش بر این است که سرعت ارائه خدمات افزایش یابد. مشتریان بسیاری وجود دارند که میخواهند در هنگام مراجعه به مرکز خرید و فود کورت، به سرعت کار خود را انجام دهند و فود کورت ها در جذب این مشتریان نقش مهمی دارند. اگرچه وجود غرفه های ارائه غذاهای مختلف ممکن است تفاوت چندانی نداشته باشند، اما فضا و محیط فود کورت نقش بسزایی در این زمینه ایفا میکند. طراحی فضا، نوع کفپوش و نورپردازی، همه و همه میتوانند در جذابیت فود کورت مؤثر باشند؛ مخصوصا زمانی که عناصر استفاده شده در طراحی، لوکس و گران قیمت به نظر برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

منوی فروشگاه