راه اندازی فود کورت های جدید چه مزیت هایی در جذب مشتری و رضایت آنها دارند

راه اندازی فود کورت چیست ؟ فود کورت ها در چند ساله اخیر با توجه به رشد و توسعه مراکز خرید بزرگ در کشور افزایش چشگیری داشته است زیرا این فود کورت ها می توانند مشتریان بیشر و در نتیجه سود بیشتری را برای گرانندگان و سرمایه گذاران مراکز خرید با خود به همراه آورده و آن را تضمین نمایند 

امروزه با توجه به جایگاه مهم صنعت تهیه و تولید و ارائه غذا، فود کورت ها در بازار کسب و کار اهمیت بیشتری پیدا کرده اند. در بیشتر شهرهای بزرگ جهان سرآشپزهای شناخته شده اقدام به راه اندازی فود کورتهای خود کرده اند. آنان در این فود کورت به ارائه انواع فست فود پرداخته اند. همچنین در غرفه های فود کورت غذاهای مختلفی را سرو میکنند. تحقیقات نشان میدهد که میزان فروش فست فود ها در غرفه های فود کورت نسبت به گذشته افزایش یافته است.

مراکز خرید به داشتن فود کورت به عنوان راهی برای جذب مشتری و انگیزه ای برای بازگشت مجدد مشتری مینگرند و این موضوع باعث افزایش سرمایه گذاری در این زمینه شده است.

آی فود کورت - راه اندازی فود کورت

یکی از سرآشپزهای معروف جمله ای با این مضمون دارد که

«بهترین راه دست یافتن به قلب مشتری، از راه غذای اوست!»

نقش فود کورت ها در مراکز خرید بسیار با اهمیت است و نحوه ارائه خدمات در آنها همواره رو به پیشرفت است. تکامل و پیشرفت کلید موفقیت تمامی تجارتها بوده و فود کورت ها نیز از این موضوع مستثنی نیستند. اگرچه دست‌اندرکاران مراکز بزرگ خرید مدعی هستند که تجارت آنها به سرعت در حال پیشرفت است، اما شواهد نشان میدهد که درواقع این چنین نیست. کسب و کار مراکز خرید در سالهای اخیر به دلیل افزایش خریدهای اینترنتی کاهش یافته است. زیرا مردم کمتر برای خریدهای خود به مراکز تجاری مراجعه میکنند و بیشتر مایلند بصورت اینترنتی خرید کنند. فروشگاهای فعال در مراکز خرید هم نسبت به سالهای گذشته فروش کمتری داشته اند. درصد کاهش فروش این فروشگاهها با درصد کاهش مراجعه مردم به مراکز خرید نیز همخوانی دارد.

با مشاهده این کاهش، مسئولان مراکز خرید در پی راهکاری برای افزایش مشتری مراکز بوده و هستند. با توجه به افزایش رستورانها و فست فودها و استقبال مردم از این موضوع، مسئولان مراکز خرید نیز به بازسازی مراکز خرید در جهت بهره‌گیری از این موضوع روی آورده‌اند.

مسئولان اهداف خود را بر اساس دادن انگیزه بیشتر به مشتری برای مراجعه به مراکز خرید بنا نهاده اند

از آنجا که غذا خوردن اساساً یک فعالیت اجتماعی محسوب میشود، ایجاد تنوع بیشتر در این زمینه باعث تشوق مردم برای مراجعه به فود کورت خواهد شد. صاحبان مراکز خرید بزرگ اعلام کرده اند که وجود رستوران ها و فست فودها در مرکز آنان، باعث افزایش مشتری مرکز خرید شده است. مردم موقع خرید نیاز دارند در محلی استراحت کنند و چیزی بخورند. پس وجود فود کورت ها باعث میشوند آنان مدت طولانی تری در مرکز خرید بمانند و خرید بیشتری انجام دهند.

با مطرح شدن ایده ایجاد فود کورت در مراکز خرید، بیشتر توجه به سمت رستورانهای شناخته شده و قدیمی بود. زیرا مشتریان خاص و وفادار خود را داشتند. این رقابت به تدریج در میان فست فودها و کافی شابپ ها نیز گسترش یافت. فود کورت در حال حاضر، مکانی برای نشستن و صرف وعده غذایی مطابق با سلیقه شخصی است.

راه اندازی فود کورت - بشین و از خوردن غذات لذت ببر

تأکید بر موضوع نشستن و صرف غذا

به معنی افزایش سرعت ارائه غذاست. همچنین فود کورت ها در زمینه های دیگر نیز به سرعت در حال یپشرفت هستند. مراکز خرید نیز تلاش میکنند تا جایی که ممکن است فود کورت ها مکانی جذاب و راحت برای مشتریان باشند.

در فود کورت ها تلاش بر این است که سرعت ارائه خدمات افزایش یابد.

مشتریان بسیاری وجود دارند که میخواهند در هنگام مراجعه به مرکز خرید و فود کورت، به سرعت کار خود را انجام دهند و فود کورت ها در جذب این مشتریان نقش مهمی دارند. اگرچه وجود غرفه های ارائه غذاهای مختلف ممکن است تفاوت چندانی نداشته باشند، اما فضا و محیط فود کورت نقش بسزایی در این زمینه ایفا میکند. طراحی فضا، نوع کفپوش و نورپردازی، همه و همه میتوانند در جذابیت فود کورت مؤثر باشند؛ مخصوصا زمانی که عناصر استفاده شده در طراحی، لوکس و گران قیمت به نظر برسند.

محققان معتقدند که عناصر استفاده شده در طراحی نقش بسیار پررنگی در جذب مشتری و افزایش سودآوری دارند.

بکارگیری طراحی های مدرن و امروزی، استفاده از میز و صندلی و وسایل جدید، نورپردازی مناسب با محیط و ایجاد حال وهوای مناسب در فود کورت، تأثیر زیادی در جذب مشتری دارد. تمامی عناصر و عوامل باید در جهتی بکار گرفته شوند که مشتری تمایل به صرف وقت بیشتری در فود کورت داشته باشد.

مردم هرچقدر بیشتر بتوانند نیازهای روزمره زندگی خود را از طریق مراجعه به یک مرکز خرید برطرف کنند، سود مرکز نیز افزایش می یابد. در همین جاست که فود کورتها و نقش مهم آنها بیشتر مشخص میگردد. چرا که محصولات غذایی و غذا خوردن بخش مهمی از نیاز روزانه زندگی مردم است.

راه اندازی فود کورت هایی با کیفت بیشتر یعنی مشتری بیشتر 

امروزه مراکز خرید بیش از پیش به راه اندازی فود کورت روی آورده اند. هدف از ایجاد فود کورت ها، دادن هدف و انگیزه به مشتریان است. مراکز به دنبال دادن هویت به فود کورت ها هستند. فود کورت ها از روشهای مختلف برای جذب مشتری استفاده میکنند. بسیاری از فود کورتها به استفاده از اسامی سرآشپزهای بزرگ رستورانها و فست فودها به جذب مشتری میپردازند. البته ممکن است تعدادی از مشتریان با این سرآشپزها آشنایی نداشته باشند و این عامل باعث میشود فود کورت ها از راههای دیگری برای جذب مشتری استفاده کنند. برخی از فود کورت ها با شعار ارائه غذای سالم و تازه مشتریان به به خوردن غذا در فود کورت تشویق میکنند.

راه اندازی فود کورت - آی فود کورت - بوی غذا

راهکار دیگر، استفاده هوشمندانه از رایحه غذاست.

بطور مثال برخی فود کورت ها با استفاده از عطر دلپذیر دارچین در میحط مرکز خرید و فود کورت باعث میشوند فردی که برای خرید به مرکز خرید آمده است، ترغیب شود که برای صرف غذا به فود کورت برود.

راه اندازی فود کورت - آی فود کورت - تست غذا

تست غذا و نوشیدنی 

روش دیگر جذب مشتری ارائه نمونه غذا یا نوشیدنی به مشتری برای چشیدن مزه آن است. در بسیاری از فود کورت ها، هر یک از غرفه ها همیشه نمونه‌ای از غذاهای خود را در قطعات کوچک و به شکلی زیبا به شما پیشنهاد میدهند. مشتری برای انتخاب و صرف غذا به فود کورت می آید و شما با دادن تکه ای از غذای خوشمزه خود، در تصمیم گیری به او کمک میکنید.

بسیاری از فود کورت ها با بکارگیری هر دو راهکار، یعنی استفاده از رایحه غذا و ارائه نمونه غذا به جذب مشتری میپردازند. این فود کورت ها با استفاده از رایحه دلپذیر غذا اشتهای مشتری را تحریک میکنند و با ارائه نمونه غذا وی را ترغیب به سفارش غذا مینمایند. بطور مثال یکی از برندهای ارائه پاپ کورن از رایحه پاپ کورن برای جذب مشتری به داخل غرفه استفاده میکند. سپس روند تهیه پاپ کورن را به او نشان میدهد و در پایان نمونه پاپ کورن تهیه شده را به مشتری عرضه میکند. مشتری با طی کردن این روند و خوردن پاپ کورنی که شاهد تهیه شدن آن بوده است، شدیدا به خرید یک بسته پاپ کورن ترغیب خواهد شد.

بسیاری از فود کورت ها تنها با تأکید بر شعار ارائه غذای تازه، توانسته اند میزان مشتری را افزایش دهند

این کار از طریق استفاده از تبلیغات تصویری امکانپذیر است. مثلا مواد غذایی تازه خود را جلوی چشم مشتری قرار دهید. این تصاویراین حس را به مشتری میدهد که غذای فود کورت شما تازه است. زیرا با استفاده از این مواد تهیه میشود.

مطلب مهم دیگر در زمینه فود کورت طراحی فضای آن است

جایگاه غرفه‌های غذایی در فود کورت نقش بسزایی در میزان فروش آنها دارد. بطور مثال پاپ کورن یک خوراکی است که معمولا پیش از غذا یا بصورت مستقل خورده میشود. پس غرفه این محصول باید قبل از غرفه‌های فست فود و رستوران قرار بگیرد.

نور پردازی فود کورت ها 

از عوامل مهم دیگر در جذب مشتری و ایحاد احساس خوشایند برای وی، میتوان به نورپردازی اشاره کرد. مردم نور طبیعی را دوست دارند. محیطهای باز زیبا هستند، اما اگر کارکنان و مشتریان شما تمام روز در معرض نور خورشید باشند، واقعا خسته کننده و آزار دهنده خواهد بود. پس در نورپردازی به تمامی نکات مهم در این زمینه توجه کنید. تمام هدف فود کورت ترغیب مشتری به سفارش غذا و ماندن در آن محیط است.

محل قرار گرفتن فود کورت در مرکز خرید هم عامل مهمی به شمار می آید

مشتریان مرکز خرید باید با استفاده از تبلیغات فود کورت به سمت آن هدایت شوند. محل قرار گرفتن فود کورت در مرکز خرید را از جهات مختلف بررسی کنید. دسترسی به فود کورت برای مشتریان باید آسان باشد و یا فود کورت در قسمتی از مرکز خرید قرار بگیرد که مشتریان رفت و آمد بیشتری در آن قسمتها دارند. برای فست فودها و رستورانها قرار گرفتن در فود کورت یک مزیت محسوب میشود. چالش اصلی، مکان آنها و میزان اجاره ای است که برای آن مکان میپردازند.

علیرغم تغییرات نحوه خرید مردم در سالهای اخیر، مراکز بزرگ خرید هنوز نقش تعیین کننده ای در این زمینه دارند و تا زمانی که این مراکز پا برجا هستند، موضوع فود کورت یک موضوع جذاب و سودآور محسوب میشود. وجود فود کورت ها باعث میشود مراکز خرید از محلی برای خرید به مکانی برای دور هم جمع شدنهای دوستانه و خانوادگی تبدیل شوند.

مراکز خرید محل مناسبی برای فود کورت ها در جهت ارائه غذای مناسب و دلخواه مشتریان است.

 


پیوند ها : فود گاه 

دیدگاهتان را بنویسید

منوی فروشگاه