فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

فود کورت و عرضه کنندگان غذا در فود کورت

فود کورت و عرضه کنندگان غذا در فود کورت

فود کورت و عرضه کنندگان غذا در فود کورت

امروزه فود کورت ها بخش جدایی ناپذیر مراکز خرید و برخی مراکز اداری تجاری محسوب می شوند. فود کورت ها در واقع مجموعه ای از عرضه کنندگان انواع خوراکی ها و غذاها هستند که با استفاده از فضایی مشترک برای پذیرایی از مشتری، به ارائه غذاهای مختلف می پردازند. فود کورت هایی که در ابتدا آغاز به کار کردند، فرصت خوبی برای فست فودها و رستوران ها محسوب می شدند. چرا که آن ها می توانستند با فعالیت در فودکورت از هزینه های خود کم کنند، فروش خود را افزایش بدهند و یک سری ازامکانات را به صورت مشترک استفاده نمایند. تمامی این موارد بسیار ایده آل به نظر می رسید. اما در عمل، کار کردن در فود کورت برای تعدادی از فست فودها و رستوران ها مشکل بود، برای تعدادی از آن ها به نسبت راضی کننده تر به نظر می رسید و تنها برای تعداد محدودی بسسیار سودآورمحسوب می شد. مطالعات اخیر تاثیر منفی بر فست فودها و رستوران های فعال در فود کورت ها داشت. این مطالعات نشان دادند که کسب و کار آن ها مستقیما وابسته به میزان موفقیت فروشگاه های موجود در مرکز خرید است. هر چه سایر فروشگاه های مرکز خرید بتوانند مشتری بیش تری جذب کنند، میزان فروش فود کورت نیز بالاتر می رود و در نتیجه سود آن ها افزایش پیدا می کند. در این میان کار غرفه هایی که دارای حق امتیاز برند غذایی خاصی بودند سخت تر بود، چرا که آن ها باید هزینه اضافه برای داشتن حق امتیاز به مالک آن برند پرداخت می نمودند.

در ابتدا فضای فود کورت هایی که در مراکز خرید بودند به عرضه کنندگان کوچک و مستقل محصولات غذایی اجاره داده می شد. مسئولان فود کورت عقیده داشتند که با اجاره دادن غرفه ها به این عرضه کنندگان مستقل و کوچک، می توانند اجاره بیش تری دریافت کنند. اما با گذشت زمان شرایط تغییر کرد.

ابتدا یک تغییر چشمگیر در تعداد این نوع ازعرضه کنندگان محصولات غذایی رخ داد. آنان به این نتیجه رسیدند که نمی توانند به میزان فروشی که با آغاز فعالیت در فود کورت از طرف دست اندرکاران آن، به آن ها وعده داده شده بود، برسند. به علاوه آنان گاهی مبالغ گزافی بابت هزینه های مشترک فود کورت پرداخت می کردند. اتفاق اصلی این بود که آنان به این نکته پی بردند که در واقع کار کردن در فود کورت سودی برای آنان ندارد. چرا که میزان فروش به اندازه ای که مسئولان گفته بودند، نبود و با توجه به هزینه های خودشان و فود کورت، در واقع حضور در فود کورت برای آنان افزایش سودی به همراه نداشت. برخی از آنان نیز با حضور غرفه های مشابه در فود کورت متضرر شدند. غرفه هایی که غذاهایی مشابه غذای آنان سرو می کردند و این موضوع باعث کاهش مشتری می شد.

با وجود تمامی این مشکلات، این فرصت که دست اندرکاران این حوزه در زمینه فعالیت چندین فست فود و رستوران در یک محیط سرمایه گذاری کنند، هم چنان وجود داشت و به همین دلیل بود که فود کورت های جدید و موفق آغاز به کار کردند. با این وجود تعدادی از آن ها نیز از مشکلات قبلی آسیب دیدند. برخی فود کورت ها ناچار شدند تمامی اهداف فود کودت را مورد بازبینی قرار دهند و متناسب با اهداف جدید تمامی فضای فود کورت را تغییر بدهند.

فود کورت هایی که به موفقیت رسیدند و تغییرات لازم را ایجاد کردند توانستند به میزان بالای مشتری و سود بیش تردست پیدا کنند. بسیاری از فود کورت ها با اضافه کردن شعب شناخته شده فست فود و رستوران، توانستند مشتریان خاص خود را پیدا کنند و با وجود تمام این تغییرات فود کورت ها توانستند بخشی سود آور در مرکز خرید باشند.

امروزه بیشتر فود کورت ها غرفه های خود را به فست فود ها و رستوران های زنجیره ای ارائه می دهند. آن ها منوهای متنوعی دارند و می توانند طیف وسیعی از علایق مشتری را پوشش دهند.

در ادامه به بررسی برخی عناصر و نیازهای مهم فود کورت می پردازیم. هم چنین به بررسی آن چه در فود کورت ها وجود دارد و آن چه برای موفقیت فست فودها و رستوران ها باید در فود کورت وجود داشته باشد، خواهیم پرداخت.

مکان فود کورت

از دیدگاه فست فودها و رستوران های حاضر در فود کورت، مکان قرار گرفتن فود کورت در مرکز خرید باید جایی باشد که بیش ترین میزان تردد مشتری وجود دارد. این بدان معنی که نه تنها مشتریا ن باید از محل فود کورت آگاهی داشته باشند، بلکه فود کورت نیز باید در مکانی واقع شود که در معرض دید مشتریان قرار داشته باشد و دسترسی به آن برای مشتریان آسان باشد.

محل قرارگرفتن غرفه های غذا

برای بالا بردن فروش محصولات غذایی باید در محل قرارگیری غرفه ها دقت نمود. غرفه هایی که دسر ارائه می کنند باید بعد از غرفه هایی قرار بگیرند که به ارائه غذاهای گرم و سرد می پردازند.

تعداد غرفه های فود کورت

برخی فود کورت ها این تصور را دارند که هر چه تعداد غرفه ها بیش تر باشد سود آنان نیز بیش تر می شود. اما در واقع این طور نیست. برای تصمیم گیری در مورد تعداد غرفه های فود کورت باید به تعداد مشتریانی که به مرکز خرید مراجعه می کنند توجه کرد. هم چنین باید این نکته را در نظر گرفت که فضای فود کورت جوابگوی نیاز غرفه ها باشد.

محل نشستن و تعداد میز و صندلی های فود کورت

تعداد صندلی هایی که در فود کورت برای مشتریان در نظر گرفته می شود، نقش مهمی در موفقیت فود کورت دارد. محل نشستن در فود کورت بسیار مهم است چرا که اگر فضای  کوچکی برای این کار در نظر بگیرید، مانند این است که از ورود مشتری جلوگیری می کنید. وسعت محل نشستن بسته به عملکرد فود کورت، میزان فروش آن، نوع غذایی که در فو دکورت ارائه می شود، ساعت های اوج شلوغی، نوع مشتریانی که به فود کورت می آیند و بسیاری عوامل دیگر، متغییر است.

متاسفانه بیشتر فود کورت های موفق از نظر مکان نشستن با مشکلاتی مواجه هستند. در فود کورت ها محل نشستن شاید فقط در سال اول جوابگوی نیاز آنان بوده است و با افزایش تعداد مشتری، دیگر محل نشستن جوابگوی نیاز فود کورت نیست.

اکثر فود کورت ها به طور متوسط ۴۰۰ صندلی برای نشسستن مشتریان دارند. در حالی که از نظر کارشناسان در فودکورت باید حدود ۵۰ صندلی برای هر غرفه ارائه کننده غذای گرم و ۳۰ صندلی برای هر غرفه ارائه کننده دسر و سایر خوراکی ها در نظر گرفته شود. البته تعداد صندلی های غرفه  های دسر بسته به قوانین مرکز خرید و فود کورت، متفاوت است. ممکن است مرکز خرید به مشتریان اجازه ندهد که با خوراکی از فود کورت خارج شوند و در این حالت باید تعداد صندلی های بیش تری برای غرفه های ارائه دهنده خوراکی و دسر در نظر گرفت. بنابراین اگر یک فود کورت ۶ غرفه ارائه دهنده غذا داشته باشد، ۳۰۰ صندلی نیازدارد و اگر فرض کنیم ۴ غرفه دسر  وسایر خوراکی ها نیز در فود کورت باشند، پس ۱۲۰ صندلی هم برای این بخش باید در نظر گرفت که در مجموع تعداد صندلی ها ۴۲۰ عدد خواهد بود. البته اگر میزان استفاده از هر صندلی را ۷۰درصد در نظر بگیریم، پس صندلی های مورد نیاز این فود کورت ۶۰۰ عدد است. در ساعات شلوغی فودکورت، ۳۹ تا ۴۰ صندلی بیش تر مورد نیاز است. پس یک فود کورت موفق با تعداد فست فودها و رستوران های متناسب و محلی مناسب برای نشستن مشتریان، باید بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ صندلی داشته باشد.

هزینه های مشترک برای فضا و امکانات مشترک در فود کورت

می توان گفت که تقریبا اکثر فست فود ها و رستوران های حاضر در فود کورت از میزان مبلغی که بابت هزینه ای مشترک می پردازند، ناراضی هستند. البته نارضایتی آنان بیش تر به این دلیل است که نمی توانند این هزینه ها را مدیریت کنند. از این گذشته مسئولان مرکز خرید و فودکورت هم شفاف سازی لازم را در مورد هزینه های مشترک انجام نمی دهند. در برخی موارد فست فودها و رستوران هایی که در فود کورت هستند باید هزینه ای اضافی برای نظافت فود کورت پرداخت کنند. از نظر کارشناسان فست فودها و رستوران های حاضر در فود کورت با وجود این هزینه ها دچار مشکل خواهند شد. وجود فود کورت در مرکز خرید باعث می شود که مشتریانی که به مرکز خرید می آیند زمان بیش تری را در آن جا صرف کنند و این به معنی سود بیش تر برای مرکز خرید و فود کورت است. پس مسئولان و دست اندرکاران مرکز خرید و فود کورت باید در مدیریت هزینه های اضافی عملکرد بهتری نشان دهند. فست فودها و رستوران های فود کورت نیز باید در مورد مدیریت هزینه های مشترک با مسئولان گفتگو کنند.

منحصر به فرد بودن

تعداد زیادی فود کورت در مراکز مختلف وجود دارد. مسئولان و دست اندرکاران فود کورت باید خدمات و فضایی منحصر به فرد و متفاوت برای مشتری فراهم کنند تا بتوانند در جذب مشتری موفق باشند. متفاوت بودن فضای فود کورت، طراحی آن، حتی نوغ غذایی که در فود کورت ارائه می شود، می تواند عامل تعیین کننده ای در جذب مشتری و سود آور بودن فود کورت محسوب شود.

در پایان می توان این نتیجه را گرفت که در آینده فود کورت هایی موفق خواهند بود که با تعداد غرفه های کمتر به ارائه بهترین خدمات بپردازند. فود کورت هایی که غرفه های وسیع تری در اختیار فست فود ها و رستوران ها قرار می دهند و محل مناسبی برای نشستن مشتریان در نظر می گیرند.  در آینده فودکورت هایی به موفقیت خواهند رسید که بدانند موفقیت و خدمات بهتر فست فودها و رستوران ها، تضمین کننده موفقیت کل مجموعه است.

    دیدگاهتان را بنویسید

    منو