فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

فود کورت چیست؟

فودکورت چیست؟

واژه ی فودکورت که از ترکیب دو واژه ی Food به معنای غذا و واژه ی فود کورت Court به معنای صحن یا محوطه تشکیل شده است در واقع به محوطه ای جهت ارائه خدمات و انواع سرویس های غذایی اطلاق می شود.

طی سال‌های اخیر مجتمع های تجاری متعددی در شهرهای بزرگ احداث شده است. در این مجتمع ها معمولا یک فضای متمرکز برای رستوران ها، فست فودها و در برخی مواقع کافی‌شاپ‌ها لحاظ میشود.

فودکورت چیست؟

فودکورت چیست؟

نام انگلیسی این فضا Food Count است که در برخی موارد همین کلمه به صورت فارسی بر روی تابلوها نوشته می شود. معادل فارسی این کلمه هرچه که باشد، هنوز به طور کامل جا نیافتاده و همه آن را به یک نام خطاب نمی کنند. (ظاهرا فرهنگستان زبان و ادب فارسی معادل سرای غذا را برای این کلمه تعیین کرده است). 

در چنین فضاهایی معمولا غرفه های متعددی دور تا دور یک سالن بزرگ وجود دارد. در هر یک از این غرفه ها، یک رستوران یا فست فود مستقر شده و غذای خودش را عرضه میکند. در وسط سالن نیز میز و صندلی های متحدالشکلی قرار دارند که افراد پس از دریافت غذای خود از آنها استفاده می کنند.

فودکورت

اولین فودکورت در مارچ ۱۹۷۴ در مرکز خرید پاراموس پارک  Paramus Park در نیوجرسی آمریکا دایر شد.

البته پیش از این اتفاق، تلاش ناموفقی در سال ۱۹۷۱ در این زمینه انجام شده بود، اما موفقیت این طرح در همان مارچ سال ۱۹۷۴ اتفاق افتاد.

فودکورت چیست؟

فودکورت چیست؟

هدف از ایجاد فودکورت این بود که مشتریانی که به مرکز خرید مراجعه کرده بودند، این امکان را داشته باشند که بتوانند بدون نیاز به جابجایی و انجام سفر درون شهری، در همان مرکز، غذای خود را بصورت سریع و مختصر بخورند و خریدشان را ادامه دهند.پس از مشاهده میزان استقبال از این فودکورت، اشخاص دیگری در صدد اجرای این طرح در دیگر نقاط برآمداند.

هدف از ایجاد فودکورت ها تسهیل و تسریع در امور تهیه و سرو غذاست. اگرچه در ایران برخی از این فودکورت ها مجهزتر از رستوران‌های بزرگ هستند.

    دیدگاهتان را بنویسید

    منو