فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

مزایای فست فود و رستوران

زندگی امروزه با توجه به توسعه یافتگی تغییر کرده و تغییراتی در الگو غذایی به وجود آورده که یکی از آن ها گرایش مردم به استفاده از فست فودهاست.مهمترین مزیت فست فود صرفه جویی در زمان است که در زندگی پر سرعت امروز جایگاه ویژه ای برای خود باز کرده است گرایش مردم به غذاهای حاضری و در کنار آن طمع های جدید سبب گردیده که بسیاری از آن بعنوان یک سرگرمی استفاده کنند. امروزه در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه ، از جمله کشور عزیزمان ایران ، صنعت غذا از لحاظ کیفیت ، تنوع ، طعم و مزه ، نحوه تهیه ، پخت ، بسته بندی و عرضه پیشرفت های قابل توجهی را حاصل کرده است ، لذا روزبه روز به طرفداران این صنعت افزوده می گردد که اغلب فکر راه اندازی یک شغل مرتبط با صنعت غذا چه بسا در حجم کوچک و گاها در سطح کلان در منطقه یا شهر خود را در سر می پرورانند . بدین جهت لازم دانستیم که جهت یاری عزیزانی که تمایل به ورود در این وادی را دارند ، اطلاعات و توضیحاتی در رابطه با خصوصیات شغل رستوران و فست فود که یکی از شاخه های اصلی صنعت غذا محسوب می شود و همچنین برخی نکات اساسی و بارز در مورد برتری این نوع فعالیت نسبت به بیشتر شغل ها و فعالیت های بازار آزاد کسب را یاد آور شویم تا دوستان عزیز و متقاضیان راه اندازی رستوران بتوانند با انگیزه ، اعتماد و پشتکار بیشتری قدم در این عرصه گذارند .
از آنجایی که متاسفانه در کشور ایران مدتی است که در بسیاری از شغل ها و فعالیت های بازار آزاد کسب ، رکودی عظیم و طولانی به وجود آمده است که البته بر اساس نظر کارشناسان و صاحبنظران بیشتر آن به دلایل ناشی از رکود اقتصادی کل جهان و تحریم های اعمال شده علیه کشورمان می باشد ، امروزه سرمایه گذاری های جدید در بسیاری از شغل ها به یک خطر تبدیل شده و ثبات و تضمینی برای برگشت سرمایه اولیه و درآمدی مکفی در آنها وجود ندارد . لذا وجود بسیاری از شغل های واسطه ای و دلال گری های مرتبط با اکثر کسب و کار های بازار آزاد ، خود دلیل دیگری بر رکود آنها شده است . تورم و مشکلات اقتصادی حاکم نیز دلیلی دیگر بر کاهش قدرت خرید مردم شده که بسیاری از شغل ها و کسب و کار هایی که نیاز اجباری و اصلی معاش مردم در آنها عرضه نمیشوند راتحت الشعاع قرار داده است . لذا با توجه به موارد مذکور و بسیاری نکات دیگر ، به تجربه ثابت شده که صنعت غذا ، خصوصا شاخه رستوران و فست فود که ارتباط مستقیمی با اقشار جامعه دارد و تامین کننده مستقیم نیاز اصلی مردم می باشد ، آسیب کمتری را نسبت به بقیه شغل های بازار آزاد کسب متحمل شده است ، که البته خود ماهیت این شغل نیز در این موارد بی تاثیر نبوده است که در ذیل به برخی از آنها اشاره شده است :
۱٫ بر اساس آمار های به دست آمده نسبت تعداد مشتریان و متقاضیان غذا در کل کشور به تعداد رستوران ها و فست فود های فعال (البته با کیفیت غذای مطلوب) در سطح بسیار بالا تری در مقایسه با سایر شغل های بازار آزاد وجود دارد ، که این امر موجب گردیده تا صنعت غذا و خصوصا شاخه رستوران و فست فود آن در طبقه بندی اقتصادی عرضه و تقاضا ، دارای رتبه بسیار مطلوب باشد ، که باعث شده تا تعداد مشتری و متقاضی لازم و کافی برای غذا همواره وجود داشته باشد .
۲٫ به دلیل اینکه حضور مردم در رستوران ها و فست فود ها (خصوصا آنهایی که دکوراسیون و امکانات قابل توجهی دارند) سه هدف تفریحی ، تشریفاتی و تهیه غذا را دنبال می کند ، لذا هر سه مورد این اهداف با هم موجب گردیده تا حضور و استقبال مردم نسبت به سایر شغل ها گسترده تر و پیوسته صورت پذیرد و جذابیت بیشتری را برای مشتریان و متقاضیان به وجود آورد ، و در اصل نیاز به محقق شدن هر یک از این اهداف خود به تنهایی نیز نهایتا به مراجعه مردم به رستوران ها و فست فود ها می انجامد .
۳٫ به دلیل اینکه تعداد مراجعات مردم به یک رستوران یا فست فود به مراتب بیشتر از مراجعه به اکثر شغل های دیگر در هفته ، ماه و یا سال می باشد ، لذا به تجربه ثابت شده که کم هزینه ترین تبلیغات در سطح کلان مربوط به شغل و فعالیت رستوران و فست فود می باشد . زیرا خود مردم به دلیل مراجعات و سفارشات مکرر غذا ، در بیشتر مواقع و در جلسات خصوصی ، مهمانی ها و مراسم و محل کار در حال صحبت و تبلیغ در مورد رستوران یا فست فود محبوب خود هستند و این خود بزرگترین تبلیغ رایگان می باشد و همچنین زمان کمتری را برای تبلیغ می طلبد .
۴٫ یکی از مهم ترین و اساسی ترین مزایا و برتری های شغل رستوران و فست فود نسبت به سایر شغل ها این است که تمام محصولات به صورت نقد به فروش می رسند و در پس آن مواد اولیه مصرفی به صورت نسیه ، اقساطی و یا به صورت تسویه مدت دار از شرکت های فروشنده مواد اولیه خریداری می گردد ، که این امر موجب به وجود آمدن گردش مالی مناسب دوره ای و حساب های بانکی معتبر می گردد ، که این وضعیت در کمتر شغلی دیده می شود و در بیشتر شغل ها بالعکس این موضوع حاکم است .
۵٫ شغل رستوران و فست فود از معدود شغل هایی می باشد که نسبت سرمایه گذاری اولیه به در آمد های خالص ماهانه فاصله بسیار زیادی ندارد و در صورتی که شروع و ادامه فعالیت اصولی انجام گردد و موارد مدیریتی به نحو صحیح و کامل رعایت شود ، در آمد مکفی و برگشت سرمایه زود هنگامی را در پی خواهد داشت . بدیهی است لازمه محقق شدن این امر رعایت موارد بسیار مهم و کلیدی و تخصصی بوده که می بایست تحت نظارت متخصصین با تجربه به مرحله اجرا در آید .
۶٫ از دیگر نکات بارز شغل رستوران و فست فود کار آفرینی برای اشخاص غیر متخصص و بیکار ، تربیت افراد متخصص و متعهد ، کمک به چرخه تولیدی داخلی کشور ، کسب عنوان و اعتبار مناسب در بازار آزاد کسب و جلوگیری از واسطه گری و دلال گری های کاذب می باشد که این سبب می گردد بازار کار رونق یابد .
تهیه شده توسط گروه iranhfc

منو