فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

میزان نمک غذاهای آماده باید استاندارد شود

تحقیقاتی که تا پیش از این در رابطه با غذاهای آماده یا فست فودها ارائه شده بود، همگی در مورد خطر روغن بیش از حد و غیراستاندارد در این نوع غذاها، به مصرف ‌کنندگان هشدار می ‌داد،
اما تحقیقات جدید، عامل دیگری هم به موارد قبلی اضافه کرده که میزان ضرر مواد غذایی آماده را دو چندان می‌ کند: میزان بالای نمک موجود دراین غذاها.
یک گروه بین‌المللی از دانشمندان، نتیجه تحقیقی را منتشر کرده‌اند که می ‌گوید، مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی -عروقی وسرطان‌ها را می ‌توان برای میلیون‌ها نفر در دهه آینده تنها با کم کردن مصرف نمک منتفی ساخت.
در این تحقیق، آثار ناشی از کاستن مصرف نمک به میزان ۱۵ درصد در ۲۳ کشور جهان، از جمله آمریکا، روسیه، هند، ویتنام، اتیوپی، برمه و نیجریه بررسی و تجزیه و تحلیل شده است و نتایج حاصله نشان داده که اجتناب از خوردن غذاهای شور می‌ تواند تا سال ۲۰۱۵ جان دست‌کم ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را حفظ کند.
این تحقیق و تحقیقات مشابه، در کشوری مثل ایران که بیماری‌های قلبی-عروقی، از بیماری‌های صدر نشین در افزایش مرگ و میر به شمار می‌ آید، اهمیت مضاعف می‌ یابد. به گفته کارشناسان، شاید با اطلاع ‌رسانی در مورد مضرات استفاده بیش از حد  نمک، در سال‌های اخیر توانسته باشیم میزان مصرف نمکی که افراد به غذاهای خانگی اضافه می ‌کنند را کاهش دهیم، اما از سوی دیگر با همه گیری استفاده از غذاهای آماده یا فست فود‌ها مواجهیم که محدود به سن یا جنس خاصی هم نمی ‌شود و با قیمت بسیارکمتری که این غذاها نسبت به غذاهای سنتی دارند، طرفداران بی ‌شماری هم پیدا کرده‌اند.
از آنجا که غذاهای آماده، مواد غذایی هستند که احتیاج به ماندگاری بالا برای نگهداری طولانی مدت‌تر دارند، در آنها از مواد نگهدارنده مختلفی هم استفاده می‌ شود که یکی از آنها نمک طعام است ،به علاوه اینکه این غذاها، طعم دهنده‌های طبیعی و مصنوعی هم دارند که از سیب زمینی سرخ کرده گرفته تا سس‌های قرمز و سفید و سوسیس وکالباس، را شامل می ‌شود و مجموعه این ترکیبات که یا نمک داشته یا حاوی ترکیبات سدیم دار هستند، تهدیدی جدی برای سلامت به شمار می ‌آیند.
سدیم در سوسیس و کالباس
متخصص تغذیه و رئیس انجمن تغذیه ایران نیز در این رابطه معتقد است: در مورد مواد غذایی آماده، نباید ذهن ما به سمت چند محصول خاص برود، چرا که حتی نان‌های مصرفی هم از اقلام غذاهای آماده‌ای به شمار می ‌آیند که از درصد نمک بالایی برخوردارند.
وی ادامه می‌دهد: اما چیزی که سبب می ‌شود بحث بیشتری حول و حوش برخی از غذاها وجود داشته باشد این است که میزان نمک و ترکیبات حاوی سدیم در موادی مثل سوسیس و کالباس به شدت بالاتر است و مصرف این مواد در کسانی که پر فشاری خون دارند یا از بیماری‌های کلیوی و بیماری‌های قلبی-عروقی رنج می ‌برند، می‌ تواند آزاردهنده باشد.

منو