نوشیدن شیر با قهوه مضر است؟

فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

اضافه کردن شیر به قهوه هم مقدار کلسیم را بالا می برد و هم یک سری نگرانی‌ها را به وجود می آورد.
نوشیدن شیر و قهوه برای تامین نیازهای کلسیمی خانم‌هایی که در سنین میانسالی قرار دارند، کافی نیست.
مشکل این است که به ‌طور کلی خانم‌ها به جای اینکه سراغ پاکت‌های شیر بروند، بیشتر به نوشیدننوشابه‌های گازدار رو می‌آورند.
در یک گزارش خبری خانم کارولین اونیل (Carolyn O”Neil) متخصص تغذیه اعلام  کرد که: مصرف شیر و لبنیات کم چرب، روش بسیار موثری برای جبران کمبودهای کلسیمی در بدن است.
متخصصین تغذیه در مورد قهوه اخطار داده اند که:
قهوه اثرات خوب و بد را توأمان دارد. خانم های میانسالی که عادت دارند به لیوان قهوه‌شان، شیر بیفزایند، نباید فراموش کنند که از یک رژیم غذایی متعادل که حاوی منابع غنی کلسیمی مانندماست، پنیر و کلم بروکلی و … است، نیز استفاده کنند.
در نظر بگیرید که یک لیوان شیر قهوه (۲۴۰ میلی لیتر) حدود ۳۳۰ میلی گرم کلسیم دارد که این مقدار حدود یک چهارم مقدار توصیه شده برای تأمین کلسیم روزانه در خانم‌های بالای ۵۰ سال است.
عادات  و سبک زندگی
خانم اونیل می‌گوید: ” یک لیوان بزرگ شیر قهوه (۴۸۰ میلی لیتر) تقریباً ۴۱۵ میلی‌گرم کلسیم دارد که این مقدار حدود ۴۰ درصد از نیاز روزانه به کلسیم را تأمین می‌کند. این مسئله می‌تواند نیازهای کلسیمی بعضی افراد را که عادت به نوشیدن شیر قهوه دارند را به حداقل برساند.”
این متخصص تغذیه اضافه می‌کند که “از نقطه نظر تغذیه‌ای شما باید به سبک زندگی مردم نگاه کنید و سیستم تغذیه‌ای‌ آنها را در همان سبک زندگی که دارند، بهبود بخشید.”
معتادان به قهوه، بعضی فواید را برای قهوه ذکر می‌کنند که از جمله مقابله و پیشگیری در برابر بیماری‌هاست.
اما به گفته‌ی خانم هیدی سیندر  (Heidi Synder) محقق و مشاور تغذیه ” کافئین موجود در قهوه به عنوان یک محرک مصنوعی عمل می‌کند و غده هیپوفیز را وادار به ترشح هورمونی می‌سازد که این هورمون سبب ترشح آدرنالین از غده فوق کلیوی می‌شود. کافئین به عنوان افزایش دهنده وزن شناخته شده است و اثر منفی روی سطح قند خون دارد.”
خانم سیندر می‌گوید: “با توجه به اینکه ما در یک دنیای پُر استرس زندگی می‌کنیم، وقتی از این محرک‌ها (مثل قهوه) استفاده نماییم، بدن ما تحمل چنین تنشی را نخواهد داشت.”
بعضی از عادات قهوه خورهای حرفه‌ای این است که ماده‌ای به عنوان طعم ‌دهنده به شیر اضافه کنند و این خود می‌تواند عامل خطر باشد. و به این نکته هم باید توجه داشت که ارزش مواد مغذی در بدن می‌تواند به علت همین مواد افزودنی کاهش یابد و یا از بین برود.
ما از خودمان این سوال را نمی‌کنیم که چرا بعضی از ما این همه قهوه می‌نوشیم؟
آیا نوشیدنی ‌های دیگری هم هستند که ما بتوانیم از آنها تغذیه کنیم؟
خود شیر به تنهایی یک غذاست، البته آب هم خیلی مهم است، ولی اغلب اوقات، این ‌دو نوشیدنی‌ نادیده گرفته می‌شوند.
نگرانی برای دریافت کلسیم:
ترویج نوشیدن قهوه باعث افزایش نگرانی ها در رابطه با اثر کافئین روی استخوان‌ها، یا به طور دقیق‌تر جذب کلسیم می‌گردد. دلیل این نگرانی‌ها این است که خانم ها باید روزانه ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم مصرف کنند تا از پوکی و شکستگی استخوان باسن، مچ‌ پا و یا ستون فقرات جلوگیری کنند.

منوی فروشگاه