فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

پیشرفت و موفقیت در اداره فودکورت

پیشرفت و موفقیت در اداره فودکورت

پیشرفت و موفقیت در اداره فودکورت

در فود کورت ها فضاها و غرفه هایی کوچک، گزینه های عالی و متمایز در زمینه خوراکی و غذا ارائه می دهند. در واقع فود کورت ها مجموعه ای از غذاها و طعم های متفاوت را با سرویس دهی سریع و حتی به صورت بیرون بر به مشتریان عرضه می کنند. مشتریان نیز حالا دیگر به دنبال خدمات بهتر و رقابت فود کورت ها در مکان هایی چون مراکز خرید، فرودگاه ها و پایانه ها هستند. اما کارشناسان معتقدند که فست فودها و رستوران ها تنها با حضور داشتن در فود کورت نمی توانند مشتری جذب کنند و به موفقیت برسند. مانند هر تجارت دیگری، فست فودها و رستوران های حاضر در فود کورت باید با معرفی امتیازات و محصولات خود به مشتری در پی موقعیتی برای ارائه آن ها باشند تا بتوانند نیازهای مشتری را در این زمینه پاسخ دهند.

کارشناسان می گویند تنوع غرفه های موجود در فود کورت و وجود فست فودها و رستوران ها از برندهای شناخته شده مختلف، بیش از هر کس و هر چیز، به نفع مشتریان است. این موضوع برای فست فودها و رستوران ها نیز عاملی مهم در راستای جذب مشتری، فروش بیش تر و به دست آوردن سود بیش تر محسوب می شود.

فود کورت

این که هر یک از غرفه ها بخواهند غذایی را به منوی خود اضافه کنند که غرفه ای دیگر در حال ارائه آن است، موضوعی است که می تواند به هر دو فست فود یا رستوران ارائه دهنده آن غذا صدمه وارد کند، در برخی موارد در فودکورت ها غرفه هایی هستند که به ارائه یک نوع غذا می پردازند، مثلا پیتزا، اما هر کدام محصول خود را با طعمی متفاوت از دیگری عرضه می کند تا هر دوی آن ها بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

با وجود این که فود کورت ها مانند بسیاری از فست فودها و رستوران های شناخته شده دیگر ممکن است مشتریان خاص خودشان را داشته باشند، باز هم غرفه های غذایی حاضر در فود کورت نمی توانند تنها متکی به آمدن مشتری های خود باشند و هیچ فعالیتی در جهت تبلیغات برای جذب مشتری انجام ندهند. آن ها نباید انتظار داشته باشند که چون فود کورت در یک مرکز خرید قرار دارد پس مردم به فود کورت خواهند آمد. بلکه باید خودشان به معرفی فست فود یا رستوران خود اقدام کنند و با معرفی درست و ایجاد انگیزه برای مراجعه مردم به فود کورت، مشتری جذب نمایند.

دست اندرکاران این حوزه معتقدند حضور در فضایی مانند فود کورت که تمامی اعضای گروه هدف تجاری یکسان دارند و دارای مشتری و مخاطب مشابه هستند، مزایا و معایب خاص خودش را دارد. مسئولان در بیش تر فود کورت ها، شرایط استاندارد و انحصاری خوبی ارائه می دهند و در نتیجه این شانس وجود دارد که غذای ارائه شده توسط یک فست فود یا رستوران، رقیب مشابهی نداشته باشد. در مقایسه با رستوران های قدیمی، فود کورت ها فضای کاملا متفاوتی دارند و این تفاوت در بسیاری موارد به راحتی قابل مشاهده است ولی به طور کلی هر دوی آن ها در زمینه ارائه غذا به مشتری فعالیت می کنند و این کیفیت خدمات به مشتری است که تعیین کننده موفقیت یا شکست مجموعه است.

ترکیب و تنوع غذاهایی که در فود کورت ارائه می شوند و تعداد مشتریانی که به فود کورت می آیند، دو عاملی هستند که همواره برای دست اندرکاران فود کورت اهمیت فراوانی دارند. مسئولان باید بدانند که با داشتن تعداد بالای مشتری و تمام ویژگی های کیفی در زمینه فود کورت، می توانند شاهد رقابت خوبی در فود کورت باشند. با این حال ممکن است برخی فود کورت ها در گذر زمان و با کم رنگ شدن یکی از این دو ویژگی، دچار مشکل شوند. در چنین مواقعی است که یک گروه مدیریتی و مشاوره خوب و کارآزموده باید باشد تا بتواند محصولات و خدمات مورد نظر مشتریان را ارائه کند و موفقیت فود کورت را تضمین نماید.

اداره فود کورت

از آن جا که فود کورت ها هفت روز هفته فعال و در حال سرویس دهی هستند، ترکیبات غذایی و انبار مواد غذایی موضوع مهمی در فود کورت ها به شمار می رود. انبار مواد غذایی در برخی فود کورت ها در داخل مجموعه قرار دارد ولی در برخی دیگر انبار در نزدیکی غرفه ها نیست. مسئولان فود کورت باید بتوانند از تمامی فضای فود کورت بهترین استفاده را ببرند، آنان باید همواره عملکرد غرفه ها را زیر نظر داشته باشند و بتوانند مواد اولیه مورد نیاز آن ها را در دسترسشان قرار بدهند. به طور کلی بهتر است انبار مواد غذایی داخل مجموعه فود کورت و در دسترس رستوران ها و فست فودها باشد تا آن ها با خاطری آسوده بتوانند به ارائه غذا به مشتری بپردازند. مسئولان فود کورت باید از ابتدا فضایی برای این موضوع در نظر بگیرند.

سود و فروش کلی فود کورت نیز باید همواره بررسی شود. گاهی وجود یک رستوران مستقل در مرکز خرید می تواند فعالیت فود کورت را تحت تاثیر قرار دهد. نحوه ارائه غذا و خدمات، تنوع آن ها و فضای فود کورت باید به شکلی باشد که برای مشتری جذابیت داشته باشد.

عامل مهم تاثیر گذار دیگر در زمینه فروش و سود فود کورت را می توان وجود غرفه های ارائه غذای مخصوص آن منطقه یا کشور دانست. مسئولان فود کورت ممکن است مایل باشند تا غرفه های غذای مخصوص کشور یا منطقه خود را به فود کورت اضافه کنند، اما نکته ای که در این زمینه باید به آن توجه کنند آن است که در انتخاب نوع غذا باید دقت بسیاری داشته باشند. این غرفه ها باید با فضای کلی فود کورت هماهنگی داشته باشند و در راستای اهداف کلی فود کورت قدم بردارند.

پیشرفت و موفقیت در اداره فود کورت

اقدام دیگری که مسئولان و دست اندرکاران فود کورت برای افزایش مشتری می توانند انجام دهند، اضافه کردن شعبه های برندهای شناخته شده و محبوب غذایی است. این برندها معمولا مشتریان خاص خودشان را دارند و شناخته شده بودن آن برندها برای دیگر مشتریان نیز، می تواند تضمین کننده وجود همیشگی مشتریان در فود کورت باشد. برای آن برندها نیز حضور در فود کورت می تواند عامل جدیدی برای جذب مشتری محسوب شود و با حضور در فود کورت می توانند بازار جدیدی را تجربه کنند. هم چنین برای دیگر فست فودها و رستوران های حاضر در فود کورت نیز حضور این برندهای شناخته شده، مزیت محسوب می شود، چرا که مشتریانی که با شنیدن نام آن برندها به فود کورت می آیند، می توانند مشتری دیگر رستوران ها و فست فودهای فود کورت نیز باشند.

فست فودها و رستوران های فود کورت نیز برای موفقیت باید اقداماتی را انجام دهند. مثلا تا حد امکان غذا را سریع تحویل دهند. البته این سرعت نباید باعث پایین آمدن کیفیت غذا بشود. هم چنین باید همواره نظافت را در سرویس دهی و ارائه غذا رعایت کنند. چرا که فود کورت یک مکان عمومی است و مشتری همواره همه اتفاقات را زیر نظر دارد. مسئولان فود کورت نیز باید فعالیت غرفه ها را مورد بررسی قرار دهند. بدانند عملکرد کلی آن ها چگونه است، زمان سرویس دهی آن ها چند دقیقه است و میزان رضایت مشتریان از آن ها در چه حد است. مسئولان فود کورت باید همواره در راستای ارائه هرچه بهتر و با کیفیت تر خدمات و محصولات توسط فست فودها و رستوران های حاضر در مجموعه، تلاش کنند.

تمامی این نکات ممکن است بدیهی به نظر برسند اما در واقع نکات ریزی هستند که با در نظر گرفتن آن ها می توان به داشتن یک فود کورت موفق و مورد پسند مشتری امیدوار بود.

در یک فود کورت موفق مسئولان و فست فودها و رستوران های حاضر باید با یکدیگر همکاری نزدیکی داشته باشند و مشاوران همواره باید در راستای بهتر شدن خدمات با آنان همفکری کنند و توصیه های لازم را ارائه نمایند. به همین دلیل است که همواره برای اداره فود کورت و در مسیر رسیدن به موفقیت، نقش گروه مشاوران و افراد با تجربه در این زمینه بسیار چشمگیر و با اهمیت است.

    دیدگاهتان را بنویسید

    منو