فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

چگونه فست فود بهداشتی داشته باشیم؟

یکی از مسائل مهم در صنعت رستوران و فست فود مساله بهداشت می باشد. بهداشت در فست فود شامل موارد مختلفی می گردد که این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • بهداشت کارکنان
  • بهداشت محیط
  • بهداشت ماشین آلات
  • بهداشت در مواد غذایی

در این مطلب در پاسخ به چگونه فست فود بهداشتی داشته باشیم؟ به تشریح موارد بالا می پردازیم.
iranhfc
اصولا کسانی که قصد راه اندازی فست فود را دارند، در ابتدای امر می خواهند که فست فودی را راه اندازی نمایند که بسیار بهداشتی و تمیز باشد. ولی وقتی که وارد کار می شوند به دلایل مختلف از جمله ندانستن این که چگونه فست فود بهداشتی داشته باشیم؟ از این مهم باز می مانند. ما در این مطلب سعی می نماییم تا حد امکان به این دوستان کمک بنماییم:
·         بهداشت کارکنان: بهداشت کارکنان بسیار پر اهمیت و مهم می باشد. زیرا کسانی که به مجموعه ما مراجعه می نمایند ابتدا منابع انسانی ما را می بینند. منابع انسانی در ابتدای امر باید افرادی ذاتا تمیز و بهداشتی باشند. این مساله به این دلیل دارای اهمیت است که افرادی که به تمیزی و بهداشت اعتقادی ندارند را شما به هیچ نحو ممکنی نمی توانید به این کار مجبور نمایید.
بهداشت پرسنل شامل استحمام روزانه ، اصلاح سر و صورت، شستشوی لباس به صورت مرتب و روزانه و همچنین سلامتی جسمی و روحی آنها می باشد.
iranhfc
توجه نمایید که حتما امکانات استحمام را برای پرسنل خود مهیا نمایید. اکثر فست فودها در شهرهای بزرگ مخصوصا تهران جای خواب مناسبی برای پرسنل در نظر نمی گیرند، لذا به همین دلیل پرسنل امکانات شستشو و استحمام مناسبی را ندارند. گاها مشاهده می شود که این افراد بوی ترشیدگی می دهند، البته بدیهی است، زیرا محیط کار در فست فود یک محیط چرب و گرم است. لذا داشتن یک حمام خوب برای پرسنل بسیار پر اهمیت است.
از طرف دیگر سعی کنید برای هر یک از پرسنل خود حداقل دو دست لباس تهیه نمایید که بتوانند هر روز یک دست آن را شسته تا در روز بعد استفاده نمایند. بهتر است که از ماشین لباس شویی برای این مهم استفاده نمایید تا تنبلی نتواند جلوی نظافت پرسنل را بگیرد.
هر روز صورت و ناخن پرسنل خود را چک کنید که اصلاح نموده باشند و تمیز باشند.
شاید بگویید که این موارد بسیار بدیهی است و لازم به کنترل نیست، اگر شما به این مساله اینگونه نگاه می کنید باید بگوییم که اکثر صاحبان فست فودهایی که بهداشتی نیستند نیز مثل شما فکر می کنند.
·         در پاسخ به سوال چگونه فست فود بهداشتی داشته باشیم؟ به مورد دیگری به نام بهداشت محیط کار می رسیم. شما می توانید با طراحی چک لیست های بهداشت به سادگی یک محیط تمیز و دلنشین داشته باشید. ما معتقدیم که یک چک لیست ضعیف بهتر از بدون چک لیست بودن است. اگر کار شما توسط یک گروه تخصصی راه اندازی نشده است، شما می توانید خود اقدام به طراحی چک لیست نمایید. البته شایان ذکر است گروه تخصصی iranhfc   برای پروژه های خود که به صورت حرفه ای راه اندازی می نماید چک لیست هایی با کارایی و اثر بخشی بالا طراحی می نماید.
iranhfc
·         همیشه سعی کنید از ماشین آلات حرفه ای و خوب استفاده نمایید، زیرا ماشین های ضعیف معمولا از طراحی ضعیفی نیز برخوردار هستند و قابلیت شستشوی مناسب را ندارند. گاها مشاهده می شود برخی از تجهیزات از گالوانیزه درست شده اند و قابلیت زیادی در تمیز کردن ندارند. گاها مشاهده می شود برخی از تجهیزات ضعیف و گالوانیزه را به نام کالای امریکایی در بازار ایران به فروش می رسانند که یکی از آنها ای پی دبلیو می باشد.
iranhfc
·         همیشه سعی نمایید که از مواد اولیه با کیفیت و بهداشتی استفاده نمایید. شما باید به کیفیت مواد اولیه ای که می خرید معتقد باشید. گاها برخی از فست فودها از گوشت های چرخ کرده با کیفیت بسیار پایین استفاده می نمایند که مسبب بسیار ی از مشکلات از جمله مسمومیت مشتریان بعد از سرو غذا در فست فود می باشد. لذا پیشنهاد می گردد یک مسئول خرید حرفه ای استخدام نمایید. و همیشه به کار او نظارت داشته باشید.
iranhfc
گروه iranhfc  در راستای توسعه صنعت غذا و مدرنیزه کردن این صنعت اقدام به ارائه خدمات حرفه ای می نماید.

منو