فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

بررسی فست فود های رقیب

بررسی فست فود های رقیب

یکی از مواردی که باید پیش از راه اندازی فست فود و رستوران به آن توجه نمود بررسی فست فودهای رقیب می باشد، که به این اقدام مانیتورینگ رقبا نیز می گویند.

البته مانیتورینگ رقبا باید بعد از تدوین استراتژی صورت پذیرد. زیرا ابتدا به ساکن ما باید بدانیم که قرار است چه کاری انجام دهیم و نسبت به آن کار رقبای رستوران یا فست فود خود را شناخته و عملکردشان را زیر ذره بین ببریم.

 

اصولا در مانیتورینگ رقبا شما باید به بررسی نقاط ضعف و قوت رقبا پرداخته یا اصولا با بررسی دقیق آنها اطلاعات لازم را برای سیاست گذاری بازار خود تهیه نمایید.

اصولا رقابت در فست فودها از نوع مستقیم می باشد. یعنی شما یک بازار مشخصی را دارید که در آن برای داشتن سهم بالاتر رقابت می کنید.

به فرض مثال اهالی این محله روزانه به طور میانگین ۳۰۰ عدد پیتزا می خرند که این تعداد باید بین ۱۰ فست فود توزیع شود، بدیهی است که این تعدا به نسبت مساوی تقسیم نخواهد شد و مشتریان با توجه به انتظاراتی که دارند از هر کدام از این مجموعه ها اقدام به خرید و تهیه غذا می نمایند.

 

البته امروزه با رقابتی شدن شدید بازار گروهی از فست فود ها شروع به رقابت غیر مستقیم نموده اند و به سمت رستوران شدن حرکت می نمایند.

یعنی می خواهند سهم بازار رستوران ها را نیز به بازار خود اضافه کنند که اگر بخواهیم مثال بالا را ادامه بدهیم یعنی می خواهند کسانی را که کباب سفارش می دهند متقاعد نمایند که پیتزا بخرند و این نیاز ۳۰۰ تایی را به ۴۵۰ عدد برسانند.

البته در اینجا ما باید عنوان کنیم که تفاوت مشخص و بارزی بین رستوران ایتالیایی و فست فود نمی باشد و تفاوت این دو به صورت یک طیف می باشد که از مشگی به خاکستری و بعد به سفید نزدیک می شود.

 

مهندس عباس حسینی۰۹۱۲۶۰۱۱۹۳۷،راه اندازی فست فود،رستوران | بررسی فست فود های رقیب

بررسی فست فود های رقیب

 

همانطور که اشاره کردیم در مانیتورینگ یا بررسی فست فودهای رقیب یا رستوران های رقیب باید به موارد زیر توجه نمایید:

 

 

  • نقاط ضعف رقبایتان را شناسایی کنید

 

  • نقاط قوت آنها را بشناسید. همان چیزی که باعث شده است مشتریان فست فود یا رستوران از آنها به نیکی یاد کنند

 

  • بازاریابی آنها را ببینید، از چه طریقی مشتریان را جذب می کنند

 

  • منابع مالی بسیار مهم است، زیرا در شرایطی که منابع مالی بالاتر باشد می توانند رقابت را برای شما سخت کنند

 

 

اگر بخواهید رستوران یا فست فود رقیب را بررسی کنید می توانید از روش های زیر استفاده نمایید:

 

 

  • به سالن آنها رفته و سفارش غذا بدهید، و در این مدت می توانید فرآیند اجرای امور آنها را به طور دقیق ببینید. از سرویس بهداشتی بازدید کنید. داخل آشپزخانه را نگاه کنید. دقت در عملکرد پرسنل و مدیریت می تواند انسجام تیمی آنها را برای شما آشکار نماید. به طور کلی این روش یکی از بهترین روش هاست، و می تواند چندین و چندین بار صورت پذیرد. ( یکی از هزینه های ابتدایی در راه اندازی فست فود و رستوران هزینه مانیتورینگ رقبا می باشد. البته به هزینه مانیتورینگ رقبا نمی توان هزینه گفت زیرا این مهم در دسته مطالعات مقدماتی صورت می پذیرد و جزئی از سرمایه گذاری شما می باشد، لذا در این مرحله کم نگذارید و هزینه های لازم را برای این مرحله به صورت کامل و جامع انجام دهید)

 

  • سفارش غذا بدهید، این روش هم می تواند یکی از روش های مفید برای کسب اطلاعات باشد. سرعت ارسال غذا، بسته بندی غذا ها و خیلی از پارمترهای دیگر که در اینجا مجال بررسی آنها نیست.

 

 

البته ما اعتقاد به روش های مانیتورینگ اخلاقی اعتقاد داریم. و از بررسی سایر روش ها که غیر اخلاقی است اجتناب می کنیم.

 

کارشناسان گروه iranhfc  با بررسی دقیق رقبا می توانند در این راستا به شما کمک شایان ذکری نمایند.

 

 

منو