مزایا و معایب فست فود

مزایا و معایب فست فود را در این مقاله بررسی میکنیم. امروزه در هر جایی از دنیا مردم فست فودها را می شناسند. آن ها برای صرف یک وعده غذایی یا داشتن یک قرار دوستانه یا خانوادگی به فست فودها می روند و از خوردن غذا همراه با دوستان و اعضای خانواده لذت می برند. غذاهای فست فودی نیز غذاهای خوش مزه ای هستند که علاوه بر آن که سریع و راحت تهیه و آماده می شوند، طعم و مزه خوب و دلپذیری نیز دارند.

فست فودها را همه می شناسند؛ انواع پیتزا، همبرگر، ساندویچ های گرم و سرد و حتی انواع پاستا و خوراک هایی که همه آن ها به نوعی زمان کمی برای آماده سازی نیاز دارند. بر اساس تحقیقات انجام شده در آمریکا از هر چهار نفر، یک نفر در روزفست فود مصرف می کند. بر اساس نتایج به دست آمده در همان تحقیقات مشخص شده که 52درصد از افرادی که فست فود مصرف می کنند، آن را غذایی راحت و سریع می دانند و توجه چندانی به سالم یا ناسالم بودن آن ندارند، چرا که گزینه اول یعنی راحتیو صرف زمان کم، برای آنان در اولویت است.

iranhfc

iranhfc

امروزه با گسترده شدن انواع فست فود فروشی ها، از هر برند و از هر نوع، دیگر استفاده از فست فود برای تعداد زیادی از مردم به عنوان بخشی از زندگی روزمره محسوب می شود.

البته کارشناسان همواره سعی می کنند در زمینه استفاده از غذای سالم اطلاع رسانی داشته باشند. همان طوری که در زمینه استفاده از فست فودها نیز همیشه این نکته بیان شده است که برخی از فست فودها ضررهای بسیاری برای سلامتی فردی به همراه دارند. حتی کارشناسان همواره یادآوری می کنند که ضررهای مصرف فست فود برای کودکان و نوجوانان بسیار بیش تر از بزرگسالان است.

iranhfc

iranhfc

اما در نهایت خود افراد مصرف کننده هستند که در زمینه مصرف این نوع غذاها باید تصمیم گیری کنند. مصرف بالای فست فود در سراسر دنیا گویای این مطلب است که علی رغم نظر کارشناسان مبنی بر ناسالم بودن برخی فست فودها و مضر بودن مصرف زیاد آن ها، اما باز هم این غذاهای سریع و خوش مزه جایگاه ویژه ای در برنامه غذایی مردم دارند و روز به روز نیز بر تعداد طرفداران آن ها افزوده می شود.

امروزه البته تعدادی از فست فودها معروف و بزرگ سعی بر آن دارند که منوی خود را به سمت سالم تر شدن پیش ببرند. آن ها با اضافه کردن غذاهاهی سالم تر به منوی خود تلاش می کنند تا جوابگوی سلایق مختلف مشتریان باشند و حتی کسانی را جذب کنند که معتقتدند فست فودها غذاهای سالمی نیستند.

در این مطلب می خواهیم تعدادی از مزایا و معایب فست فود را برای شما بیان کنیم تا شما بتوانید بهتر در مورد این غذاهای خوش مزه تصمیم بگیرید.

مزایای فست فود

  • صرفه جویی در زمان
iranhfc

iranhfc

یکی از دلایل انتخاب فست فود به جای رفتن به رستوران یا پختن غذا در منزل این است که فست فودها سریع و در زمان کمی آماده می شوند. در این دوره که عصر صنعت و سرعت است زمان کمی برای غذا خوردن و غذا پختن در کنار انجام دیگر فعالیت های روزانه باقی می ماند. به همین دلیل است که فست فودها بهترین انتخاب غذایی به شمار می روند. یک غذای خوش مزه که در زمان کمی نیز آماده خوردن است.

  • راحتی
iranhfc

iranhfc

جدا از سریع و راحت و خوش مزه بودن فست فودها، یکی دیگر از عوامل محبوبیت آن ها، در دسترس بودن آن هاست. امروزه دیگر در هر گوشه و کنار شهر و در هر خیابانی می توان یک فست فود فروشی پیدا کرد. دیگر نیازی نیست در زمان گرسنگی یا زمان صرف وعده های غذایی به دنبال پیدا کردن رستوران باشید و یا بخواهید صبر کنید تا به خانه برسید. فقط کافی است نگاهی به اطراف خیابان یا جایی که هستید بیاندازید تا بتوانید به راحتی یک فست فود فروشی با غذاهای آماده و خوش مزه پیدا کنید.

  • داشتن غذاهای سالم
iranhfc

iranhfc

امروزه دیگر غذاهای فست فودی تنها به همبرگرو ساندویچ و پیتزا محدود نمی شوند. فست فودهای معذوف با اضافه کردن انواع غذاهای سالم و مفید تلاش می کنند تا مشتریان خود را حفظ کنند. شما می توانید یک سالاد تهیه شده از سبزیجات و میوه های تازه را نیز در یک فست فود میل کنید و واقعا از خوردن یک غذای سالم و در عین حال خوش مزه لذت ببرید.

  • ایجاد فرصت های شغلی
آموزش پرسنل فروش فست فود

آموزش پرسنل فروش فست فود

فست فود از همان زمان پیدایش فرصت های شغلی فراوانی برای افراد مختلف به وجود آورده است. حتی بسیاری از دانش آموزان آمریکایی با کار کردن در فست فودها توانسته اند کسب درآمد داشته باشند.

معایب فست فود

  • غذای ناسالم
iranhfc

iranhfc

ارائه غذای ناسالم یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین معایب فست فود است. ناسالم بودن فست فودها به دلیل داشتن نمک زیاد و هم چنین چربی های غیر اشباع است. به همین دلیل است که نباید بیش از اندارزه از فست فودها استفاده نمود.

  • ایجاد چاقی
iranhfc

iranhfc

طبق بررسی های انجام شده استفاده از فست فود در کودکان باعث ایجاد چاقی می شود. البته در بزرگسالان نیز چاقی ناشی از مصرف فست فود وجود دارد اما در کودکان به دلیل این که بروز چاقی ممکن است باعث شود که آنان نتوانند مسیر معمول زندگی را طی کنند، این مسئله بسیار مهم تر است.

  • کاهش زمان غذا خوردن در خانه
iranhfc

iranhfc

غذا خوردن در بیرون از خانه و در فست فودها باعث شده که امروزه افراد خانواده زمان کمتری را در کنار یکدیگر بگذرانند. زمان غذا خوردن در جمع خانواده زمانی است که اعضای خانواده در کنار یکدیگر جمع می شوند و این موضوع بر سلامت خانواده بسیار تاثیر گذار است. اما امروزه با افزایش فرهنگ استفاده از فست فودها این زمان در بسیاری از خانواده ها در حال کاهش و از بین رفتن است.

  • مشکلات کاری

در بعضی موارد دیده می شود که افرادی که در فست فودها یا در مشاغل مرتبط به آن در حال فعالیت هستند، امنیت شغلی ندارند. مثلا بیمه نمی شوند و یا حقوق کافی دریافت نمی کنند.

علی رغم تمامی این مزایا و معایبی که در مورد فست فود بیان شد، فست فودها امروزه دیگر بخشی از فرهنگ تغذیه ای ما محسوب می شوند. در نهایت این ما هستیم که باید تغذیه ای صحیح برای داشتن یک زندگی سالم را انتخاب کنیم.


 

پرکالری ترین غذای فست فودها

دیدگاهتان را بنویسید

منوی فروشگاه