30 واژه فست فودی مهم که باید با آن ها آشنا باشید (بخش اول)

فروشگاه تجهیزات راه‌اندازی فست‌فود، کافی‌شاپ و رستوران

واژگان کلی مربوط به فست فودها 

در سراسر دنیا بیش از صدها هزار شعبه مختلف فست فود وجود دارند که روزانه تعداد بسیار زیادی از افراد مختلف به آن ها مراجعه می کنند. فست فودها مکانی هستند که در آن جا شما می توانید به سرعت و با قیمتی مناسب غذا دریافت کنید. هم چنین فست فودها مکانی هستند که تفاوتی ندارد که شما در کجای دنیا به آن جا بروید، در هر صورت شما دقیقا می دانید که چه غذایی در آن جا دریافت می کنید. برخی فست فودها نیز تلاش می کنند که غذایی سالم به مشتریان خود عرضه کنند و یا حداقل با دادن اطلاعات کافی آن ها را در انتخاب غذای مناسب یاری نمایند. پس به طور کلی می توان گفت که در دنیای پرسرعت امروزی فست فودها یکی از آسان ترین و بهترین گزینه ها برای صرف یک وعده غذایی هستند.

در این مطلب ما می خواهیم شما را با کلماتی آشنا کنیم که معمولا در همه فست فودها به کار می روند و شما اگر می خواهید که انتخاب درست تر و بهتری در یک فست فود انجام دهید باید با این کلمات آشنا باشید.

بیرون بر

 

بهترین خصوصیت غذاهای فست فودی این است که می توانید آن ها را در حین کار میل کنید. بیرون بر واژه ای است که در مورد غذاهایی استفاده می شود که شما قصد ندارید در همان مکان فست فود آن را بخورید. این گونه غذاها در بسته بندی های زیبا و راحت برای استفاده و حمل ارائه می شوند، در نتیجه شما می توانید غذای خود را تحویل بگیرید و در هر مکانی که خواستید آن را میل کنید.

خوردن در همان مکان

 

این اصطلاح درست در مقابل اصطلاح قبلی یعنی بیرون بر قرار دارد. خوردن در همان مکان درست همان گونه که مشخص است به معنی آن است که شما غذای خود را در همان مکان فست فود میل می کنید. معمولا فست فودها در هنگام سفارش از شما سوال می کنند که آیا غذای خود را در همان جا میل می کنید یا آن را با خود می برید.

Drive through یا خودرو گذر

 

این گزینه بسیار خوب و راحت است. در این حالت شما بدون این که از خودروی خود پیاده شوید می توانید غذای خود را سفارش بدهید و تحویل بگیرید. این روند به طور کلی به این شکل است که خیلی از رستوران ها – بخصوص کافی شاپ ها و فست فود ها – یک مسیر ماشین رو دارند. با خودروی خود وارد این مسیر می شوید. ابتدا جلوی یک دستگاه گیرنده فرستنده قرار می گیرید که در کنار آن منوی بزرگی از غذاها هم به چشم می خورد. صدای فروشنده از آن سو به شما خوش آمد می گوید و غذایتان را سفارت می دهید. بعد فروشنده به شما اعلام می کند چقدر باید پول پرداخت کنید. در ادامه با همان خودرو و در همان مسیر به یک پنجره می رسید که از طریق آن پول غذا را پرداخت و غذای خود را دریافت می کنید (بعضی رستوران ها نظیر مک دونالد معمولاً دو پنجره دارند یکی برای گرفتن پول و دیگری برای تحویل غذا).

زنجیره ای بودن

 

فست فودهای زنجیره ای فست فودهایی هستند که تحت مالکیت یک نام تجاری قرار دارند، اما به تنهایی کار می کنند. نام تجاری اصلی، مواد تشکیل دهنده و منوها را مشخص می کند، اما هر شعبه به صورت مستقل کار می کند و دارای مالک و مدیر جداگانه است. بسیاری از فست فودها شعبه ای از یک برند از فست فودهای زنجیره ای هستند. مک دونالد و برگر کینگ دو نام تجاری شناحته شده هستند که در دنیا شعب فراوانی دارند. به طور مثال مک دونالد 14000 شعبه در آمریکا و 35000 شعبه در سراسر جهان دارد.

فهمیدن منو

منو

 

مانند تمامی رستوران ها، فست فودها نیز دارای منویی هستند که به شما در مورد غذاهای موجود و قیمت آن ها اطلاعات ارائه می دهند. برخی فست فودها منوی بزرگی مانند تابلو روی دیوار قرار می دهند تا شما به راحتی بتوانید تمامی موارد و غذاهای موجود را مشلاهده کنید و غذای مورد علاقه خود را سفارش دهید.

ترکیبی

 

اگر تصمیم گیری در مورد غذاهایی که دوست دارید سفارش بدهید برای شما سخت است، پس اجازه بدهید که فست فود این کار را برای شما انجام بدهد. بسیاری از فست فودها در منوی خود بسته های ترکیبی دارند که در آن چند مورد خوراکی و نوشیدنی را در کنار هم قرار داده اند. حتی گاهی سفارش این بسته ها از نظر هزینه نیز به نفع شما خواهد بود.

اطلاعات تغذیه

از آن جا که امروزه در سراسر دنیا مردم می خواهند در مورد ارزش تغذیه غذا و نوشیدنی که میل می کنند اطلاعات داشته باشند، برخی فست فودها نیز امروزه ارزش تغذیه ای غذاها و نوشیدنی های مختلف را در منوی خود می نویسند. فست فودهامعمولا در مورد مواد تشکیل دهنده به شما اطلاعاتی ارائه نمی کنند اما در مورد میزان چربی، کالری، قند و نممک خوراکی ها و نوشیدنی های خود ممکن است در منو مواردی را ذکر کنند. شما با بررسی این موارد می توانید غذایی سالم و مفید سفارش بدهید.

نوشیدنی ها

نوشیدنی

این کلمه به طور کلی در مورد تمامی انواع نوشیدنی به کار می رود. مخصوصا زمانی که منظور ما ازنوشیدنی چیزی غیر از آب باشد.

نوشیدنی های گازدار

 

این واژه همان طور که مشخص است در مورد نوشیدنی های گازدار و انواع نوشابه ها به کار می رود.

نوشیدنی خودریز

 

برخی فست فودها دستگاهایی داردن که شما با استفاده از آن ها می توانید برای خودتان نوشیدنی بریزید، معمولا این نوشیدنی ها گازدار هستند. شما در هنگام سفارش اگر این گزینه را انتخاب کنید، بعدا می توانید با خیالی راحت نوشیدنی خود را از میان گزینه های موجود دستگاه انتخاب کنید.

یخ در بهشت

 

یخ در بهشت معمولا نوشیدنی است  که از ترکیب یخ خرد شده و مخلوط شده با طعم دهنده های مختلف تهیه می شود. درست است که  این نوشیدنی های زیاد برای سلامتی مفید نیستند ولی طعم بسیار خوبی دارند.

اسموتی

 

اسموتی ها نوشیدنی هایی هستند که در آن ها معمولا از یخ، شیر یا بستنی و میوه طبیعی استفاده می شود. این نوشیدنی های خوش مزه به طور کلی بسیار سالم تر از یخ در بهشت ها هستند و البته کالری بیش تری هم دارند.

قهوه

 

قهوه یک نوشیدنی کاملا آشنا و شناخته شده برای همه است. این نوشیدنی برای سلامتی شما مفید است و باعث افزایش انرژی شما می گردد. هم چنین نوشیدن قهوه باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن شما می شود.

 تصویر زیر در مورد انواع قهوه اطلاعات خوب و مفیدی را دراختیار شما قرار می دهد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

منوی فروشگاه